statystyki

Konstytucja dla nauki może być niezgodna z konstytucją

autor: Paulina Szewioła28.02.2019, 08:33; Aktualizacja: 28.02.2019, 08:34
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowinźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Paweł Supernak

TK rozstrzygnie, czy dożywotnie zatrudnianie na uczelniach sędziów TK, SN i NSA narusza przepisy ustawy zasadniczej. Wniosek złożył prezydent Andrzej Duda

Zaskarżoną regulację zawiera nowa ustawa z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668, ze zm., zwana Konstytucją dla nauki albo ustawą 2.0), która weszła w życie w październiku ubiegłego roku.

Kwestionowany przepis (art. 121a) pojawił się w niej za sprawą senackiej poprawki, która przyznała sędziom trzech sądów (SN, NSA, TK), również tym w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej. Nie można rozwiązać z nimi umowy o pracę ani zmienić jej warunków. Umowa wygaśnie, jeżeli sędzia utraci urząd albo uprawnienia do stanu spoczynku. Jeśli zaś nauczyciel akademicki obejmie stanowisko sędziego, a jego umowa o pracę zawarta jest na czas określony, zostanie przekształcona w bezterminową.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ratio(2019-02-28 09:40) Zgłoś naruszenie 20

  tzw. klasa polityczna to patologia...

  Odpowiedz
 • Obywatel(2019-03-02 06:13) Zgłoś naruszenie 11

  Przeciez w Polsce kazdy emeryt moze pracowac dozywotnio i przy tym pobierac emeryture. Nie widze problemu, aby nauczyciele akademiccy po ukonczeniu pracy w SN, TK czy NSA nie wrocili do pracy na uczelni. Przepis dotyczacy oceny powinien zostac tylko zmieniony. ------- Osobiscie uwazam, ze seniorzy/emeryci nie powinni pracowac na etacie w sferze budzetowej, a dorabianie do emerutury powinno miec miejsce tylko w sektorze prywatnym i to w ograniczonym wymiarze finansowym. -------- Forma emerytalna - Stan Spoczynku - powinna zostac zmieniona na swiadczenie emerytalnym oparte o skladke zdefiniowana.

  Odpowiedz
 • Frodo(2019-03-01 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  Tak jak zapis zasady pomocniczości do państwowej, darmowej edukacji. Post-komuch nie wiedział co podpisuje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane