statystyki

Konstytucja dla nauki może być niezgodna z konstytucją

autor: Paulina Szewioła28.02.2019, 08:33; Aktualizacja: 28.02.2019, 08:34
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowinźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Paweł Supernak

TK rozstrzygnie, czy dożywotnie zatrudnianie na uczelniach sędziów TK, SN i NSA narusza przepisy ustawy zasadniczej. Wniosek złożył prezydent Andrzej Duda

Zaskarżoną regulację zawiera nowa ustawa z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668, ze zm., zwana Konstytucją dla nauki albo ustawą 2.0), która weszła w życie w październiku ubiegłego roku.

Kwestionowany przepis (art. 121a) pojawił się w niej za sprawą senackiej poprawki, która przyznała sędziom trzech sądów (SN, NSA, TK), również tym w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej. Nie można rozwiązać z nimi umowy o pracę ani zmienić jej warunków. Umowa wygaśnie, jeżeli sędzia utraci urząd albo uprawnienia do stanu spoczynku. Jeśli zaś nauczyciel akademicki obejmie stanowisko sędziego, a jego umowa o pracę zawarta jest na czas określony, zostanie przekształcona w bezterminową.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ratio(2019-02-28 09:40) Zgłoś naruszenie 20

  tzw. klasa polityczna to patologia...

  Odpowiedz
 • Obywatel(2019-03-02 06:13) Zgłoś naruszenie 11

  Przeciez w Polsce kazdy emeryt moze pracowac dozywotnio i przy tym pobierac emeryture. Nie widze problemu, aby nauczyciele akademiccy po ukonczeniu pracy w SN, TK czy NSA nie wrocili do pracy na uczelni. Przepis dotyczacy oceny powinien zostac tylko zmieniony. ------- Osobiscie uwazam, ze seniorzy/emeryci nie powinni pracowac na etacie w sferze budzetowej, a dorabianie do emerutury powinno miec miejsce tylko w sektorze prywatnym i to w ograniczonym wymiarze finansowym. -------- Forma emerytalna - Stan Spoczynku - powinna zostac zmieniona na swiadczenie emerytalnym oparte o skladke zdefiniowana.

  Odpowiedz
 • Frodo(2019-03-01 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  Tak jak zapis zasady pomocniczości do państwowej, darmowej edukacji. Post-komuch nie wiedział co podpisuje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane