Nauczyciele pokazują swoje wynagrodzenia. Daleko im do średnich podawanych przez MEN

autor: Karolina Nowakowska10.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 10.01.2019, 07:24
Wynagrodzenia nauczycieli

Wynagrodzenia nauczycieliźródło: Inne

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało na swoim profilu na Facebooku dwie tabele dotyczące wynagrodzeń nauczycieli. Pod nimi znalazły się setki komentarzy nauczycieli, którzy zarzucają ministerstwu manipulację. Tłumaczymy jak wyglądają wynagrodzenia nauczycieli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (237)

 • Lila(2019-01-10 21:52) Zgłoś naruszenie 128

  W 100 % popieram nauczycieli. Należą im się podwyżki. Zarabiają stanowczo za mało. Ten zawód zasługuje na szacunek, przecież każdy z nas był w szkole. To szkoła kształtuje nas, edukuje, rozwija pasję. Nieraz nauczyciel rozwiązuje problemy naszych dzieci. Przeciętny kowalski nie ma pojęcia z czym tak na prawdę związana jest praca nauczyciela - bo oprócz godzin dydaktycznych to także przygotowywanie i sprawdzanie sprawdzianów, kartkówek, testów, zebrania z rodzicami, kontaktówki, rady pedagogiczne a także tony dokumentów do przygotowania. Najbardziej bawi mnie zazdrość ludzi związana z dwumiesięcznymi wakacjami - w rzeczywistości dwumiesięczne wakacje związane są z niemożliwością wzięcia urlopu w roku szkolnym. A proponowanie podwyżek 120 - 160 zł przez Panią Zalewską to WSTYD. Nie potrafię zrozumieć jak można mieć taki stosunek do wykształconych ludzi, którzy ukończyli 5-letnie studia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Wawa(2019-01-10 16:49) Zgłoś naruszenie 127

  W Warsxawie brakuje 1800 nauczycieli Zapraszamy. Zapewniamy pracę jak w psychiatryku - mili rodzice i co 10-te dziecko z poważnymi problemami psychicznymi.

  Odpowiedz
 • Leo(2019-01-10 17:05) Zgłoś naruszenie 115

  Spokojnie. Nauczyciele rozpoczeli ucieczkę z tego zawodu - będzie dużo miejsca dla nowych nieświadomych. Prawda jest taka, że w szkole pojawił się już nowy narybek dzieci, ale nie do końca zdrowych. Narkotyki, alkohol i plaga rozwodów powoduje to , że dzieci są dziś bardziej agresywne. Robi się nam Ameryka. (-:

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Mąż nauczycielki(2019-01-10 20:16) Zgłoś naruszenie 118

  Praca 18 godzin tygodniowo w 3 szkołach 3_4 godziny dziennie na sprawdziany i przygotowania Urlop w czasie kiedy najdrożej. Stres kontrole zebrania wywiadówki.znam to bo moja żona jest nauczycielem. Moja praca 8 godzin dziennie , drzemka po południu 1 godzina czas na tv 2 godziny sport basen 1 godzina . Weekendy wolne. Pensja 7000 netto. Dawno jej mówiłem zostaw tą pracę, niech rodzice tych gamoni uczą. Znasz języki jesteś operatywna idź do normalnej pracy. Urlop kiedy chcesz. Zwolnienie lekarskie bez problemu. Nie!!! przejmowanie się dzieciakami by zrealizować plan. Koła jakieś, przygotowanie do konkursu etap szkolny potem etap rejonowy potem wojewódzki. Its i to za 3400 netto śmiech. Jakbym tak pracował to bym 15 tysięcy zarabiał. A jej się chce dziwię się ale już nie długo bo zostało jej 11 lat do emerytury którą jak wyliczył ZUS dostanie 1700 zł.

  Odpowiedz
 • Jac(2019-01-11 08:03) Zgłoś naruszenie 91

  Średnie zarobki w sektorze publicznym według opracowania Sedlak&Sedlak na podstawie GUS za 2016 rok to 4565 brutto ,a sektor prywatny to 4247 brutto. Dodam tylko że to opracowanie to nie dotyczy firm zatrudniających poniżej 9 pracowników w których zarobki są najczęściej bardzo niskie.Czyli dysproporcje na korzyść sektora publicznego są znacznie większe!To jest niesamowite że w mediach ciągle słyszymy tylko jak bogatsza część społeczeństwa ciągle strajkuje czyli tak naprawdę wyciąga ręce do tej biedniejszej i chce żeby im dać pieniądze.Prawda jest taka że powinno być odwrotnie.Płaca w sektorze publicznym powinna być niższa z takiego względu że jest zdecydowanie bardziej stabilna.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Marcel(2019-01-10 15:49) Zgłoś naruszenie 95

  Niech pokażą zarobek brutto a nie netto do wypłaty po odciągach na pożyczki a przy okazji niech pokażą za ile godzin.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zachpom(2019-01-11 00:54) Zgłoś naruszenie 94

  Jak nauczycielom nie pasuje niech zmienią zawód. Wszyscy nie zmienią. Przywilejów jest sporo. Apropo płac... przedszkolanka w powiecie świdwińskim po 4 latach pracy, kontraktowa na rączkę 2100zł. Egzaminy na kolejne stopnie zdaje 99% nauczycieli bez wzgledu czy dzieci jezdzą na olimpiady.

  Odpowiedz
 • Alf(2019-01-10 15:00) Zgłoś naruszenie 96

  Wartości publikowane przez ministerstwo to uśrednione wartości brutto z całego roku - innymi słowy kwota z PIT dzielona na 12. Nieporozumieniem jest porównywanie tej kwoty do wynagrodzenia bazowego netto. Nauczyciele albo mają istotne luki w wiedzy o matematyce i finansachc albo celowo wprowadzają czytelników w bład.

  Odpowiedz
 • Zyta(2019-01-10 23:17) Zgłoś naruszenie 96

  Następna kasta, nikt nikogo na siłę nie trzyma, skoro to tak wykształceni to gdzie problem. Te ciągle narzekania na ciężką pracę, to niesamowite wykształcenie i ciągłe narzekania na zarobki jak wam nie wstyd. Niebawem ferie będzie dużo czasu żeby znaleźć nowe zajęcie A tak naprawdę ilu mamy nauczycieli z powołania których się pamięta i wspomina po latach bardzo ciepło.

  Odpowiedz
 • Damy radę(2019-01-11 09:46) Zgłoś naruszenie 90

  Miesięcznie po filologii rosyjskiej w szkole ok. 2 tys.zł, a w NBP ok. 65 tys. czyli w banku tyle dziennie, co w szkole przez miesiąc. To naprawdę jest ta dobra zmiana, umiar i skromność...?

  Odpowiedz
 • urzędnik sc(2019-01-10 20:01) Zgłoś naruszenie 96

  Czytam te komentarze sugerujące zmianę wszystkim niezadowolonym nauczycielom na Biedronkę, to proponuję lepszy pomysł :) Idźmy za ciosem i zlikwidujmy szkoły publiczne :) Budżet zaoszczędzi. Jestem ciekawa ilu Polskich obywateli, tak chętnie odsyłających nauczycieli na kasę do Biedronki, stać będzie na opłacenie kształcenia dziecka w systemie prywatnym do 18 roku życia...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Clerk(2019-01-10 13:29) Zgłoś naruszenie 91

  Tylko dane z PIT. Takie grupy zawodowe jak mundurowi, nauczyciele, lekarze bardzo chętnie pokazują swoje wynagrodzenie w części dotyczącej wynagrodzenia zasadniczego brutto, bo ich wynagrodzenie jest tak skonstruowane, że to ma się nijak do realnych zarobków. W mundurówkach na przykład często zarabiają dwa razy więcej netto niż wynosi wynagrodzenie zasadnicze brutto. Niech więc pokażą takie dane, nie wnikając już nawet w wymiar czasu pracy nauczyciela (ok., niech przy tablicy będzie 18 h, ale pozostałe 22 h do czterdziestu niechby musieli siedzieć w szkole - i tam by się przygotowywali do lekcji, sprawdzali sprawdziany - dopiero byłby strajk!!!) a korepetycje traktując jako odrębną działalność gospodarczą (trzeba mieć na ich dawanie czas a jak się ma 18 h przy tablicy, to się czas ma), nie każdy zresztą daje.

  Odpowiedz
 • Gija(2019-01-10 17:15) Zgłoś naruszenie 89

  Dlaczego piszesz o 4 miesiącach urlopu. Jak to wyliczyłeś? Wolne w szkole dla dzieci nie oznacza wolnego dnia dla nauczyciela. A czy chciałbyś uczestniczyć w szkoleniach. które odbywają się w piątek po południu( no bo przecież do południa są zajęcia w szkole), w sobotę i niedzielę. I zapewniam Cię, że nie odbywają się rzadko. Do tego wszystko za darmo i nawet delegacja ci nie przysługuje.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-01-10 20:01) Zgłoś naruszenie 86

  Szanowne pismaki z gazety POprawnej, jak rozumiem , zmieniliście taktykę i podbijacie teraz strajkowego bębenka gdzie się tylko da. Ja to rozumiem. Jesteście na śmierć i życie związani z łżeelitami III RP i będziecie dzielić ich los, taki lub inny. Co zaś się tyczy nauczycieli, to gdybym z racji wykonywanego niegdyś zawodu nie miał wglądu w wasze PITy oraz z innych źródeł nie miał wiedzy, że średnio na korkach wykręcacie 1500 PLN miesięcznie, to może bym uwierzył w wasze biadolenia. Spożytkujcie wasze talenty aktorskie w procesie dydaktycznym.

  Odpowiedz
 • Krzysiek(2019-01-11 11:28) Zgłoś naruszenie 73

  Posyłacie swoje dzieci na korki ponieważ nie uczycie ich systematyczności i odpowiedzialnosci za siebie, nie dajecie swoim dzieciom czego potrzebują posyłacie je na korepetycje i płacicie grube pieniądze żeby uciszyć swoje sumienie"zrobiłem co mogłem" radz sobie. dziecko chodzi na korki bo nie macie dla niego czasu. dzisiaj korki nie są dla uczniów słabych tylko dla tych którzy szukają czegoś wiecej poza swoją podstawą programową.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • XXX(2019-01-11 09:41) Zgłoś naruszenie 65

  A za ile godzin pracy? Jaki to etat? Bo to co pokazujecie to manipulowanie informacją.

  Odpowiedz
 • Iwona(2019-01-11 11:11) Zgłoś naruszenie 62

  Stanowisko nauczyciela przez lata był łakomym kąskiem ze wzgledu na liczne przywileje. Mysle, że i dziś w większości szkół trzeba byc rodziną dyrektora lub innym poplecznikiem bo jasnych zasad przyjęc do pracy w szkole NIE MA. Brak konkursów a wszystko odbywa sie po uważanu dyrektora. Drugi wielki problem to patologia ukształtowana w ciągu ostatnich wielu już lat. Nauczyciel robi mnóstwo podyplomówek, im więcej tym lepiej. I może uczyć biologii, historii, w-f, informatyki itp, itd. Jaka jest JAKOŚĆ tego nauczania, przemilczę. Jest jakieś 10% prawdziwych nauczycieli, których pozdrawiam, reszta to tłuszcza, która poleciała na przywileje.

  Odpowiedz
 • informacja nie pełna(2019-04-09 10:23) Zgłoś naruszenie 60

  Plus KORKI o tym zapomnieli?

  Odpowiedz
 • Ob.(2019-01-11 00:08) Zgłoś naruszenie 50

  Jakie płace takie później emerytury. Każdy zawód powinien być szanowany i godnie opłacany. Obojętnie czy , to jest pracownik fizyczny , czy umysłowy.

  Odpowiedz
 • Ochłapy mas, pieniądze dla polonistek i rusycystek(2019-01-10 20:09) Zgłoś naruszenie 53

  22 stycznia kolejny termin negocjacji to już prawie ferie. MEN chce przetrzymać nauczycieli do końca semestru, a później ..... i tak zrobią co chcą

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane