statystyki

Szkolnictwo branżowe: MEN planuje nowe zawody

autor: Artur Radwan31.12.2018, 08:21; Aktualizacja: 31.12.2018, 08:24
Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną nowe zawody

Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną nowe zawodyźródło: ShutterStock

Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną nowe zawody. Wśród nich znajdzie się operator maszyn i urządzeń przeróbczych – z kwalifikacją wspólną dla zawodu technik przeróbki kopalin stałych, technik programista, pracownik pomocniczy gastronomii – kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, a także kelner – z kwalifikacją wspólną dla zawodu technik usług kelnerskich.

Takie rozwiązania zostały zaproponowane w projekcie rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie zawodów szkolnictwa branżowego. Dokument trafił do konsultacji społecznych. Wśród zmian na wniosek resortu zdrowia w wykazie zostało przywrócone kształcenie w zawodzie technika farmaceutycznego.

Zgodnie z założeniami zawód wędliniarz zostanie zastąpiony zawodem przetwórca mięsa

W nowym rozporządzeniu zaproponowano też zmiany nazw zawodów. Jak przekonuje MEN, z punktu widzenia rynku pracy powinno przyczynić się to do lepszej rozpoznawalności oraz podniesienia jego atrakcyjności. I tak na przykład zawód wędliniarz zostaje zastąpiony zawodem przetwórca mięsa, w miejsce asystenta fryzjera pojawi się pracownik pomocniczy fryzjera. Pomimo modyfikacji kształcenie w tych zawodach nie ulegnie jednak znaczącym zmianom. Dodatkowo nauka w takich zawodach, jak np. technik geodeta lub rachunkowości, będzie odbywać się wyłącznie w szkołach branżowych II stopnia, a nie jak do tej pory w placówkach policealnych.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane