Tak będą finansowane szkoły wyższe. Ministerstwo opublikowało nowy algorytm

autor: Paulina Szewioła18.09.2018, 07:13; Aktualizacja: 18.09.2018, 07:59
MNiSW tłumaczy jednocześnie, że zmiana podziału publicznych pieniędzy została skonstruowana w ten sposób, aby zapewnić stabilizację budżetu uczelni.

MNiSW tłumaczy jednocześnie, że zmiana podziału publicznych pieniędzy została skonstruowana w ten sposób, aby zapewnić stabilizację budżetu uczelni.źródło: ShutterStock

Różne typy uczelni będą opłacane w odmienny sposób – taką zmianę wprowadza projekt rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który właśnie trafił do konsultacji.

Obecny model oparty jest na dotacjach podmiotowych i w mniejszym zakresie celowych. Ustawa 2.0 wprowadziła w tym zakresie ważną zmianę. Po wejściu w życie nowych regulacji uczelnie będą otrzymywały pieniądze w formie subwencji, a nie dotacji. Resort tłumaczy, że ma to zapewnić im większą autonomię finansową i elastyczność. To akademia będzie decydowała o podziale pieniędzy między poszczególne jednostki i o sposobie ich wykorzystania na określone w ustawie cele. Sama przesądzi, jaką część przeznaczy np. na rozwój potencjału badawczego, a jaką na kształcenie kadr.

Szczegółowy mechanizm podziału środków miało jednak określić rozporządzenie. Resort opublikował jego projekt. Wynika z niego, że różne typy uczelni będą finansowane w różny sposób.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane