statystyki

Ocena nauczyciela co trzy lub pięć lat. Tylko jak to liczyć

autor: Leszek Jaworski06.09.2018, 09:19; Aktualizacja: 06.09.2018, 09:47
nauczyciel, szkoła

Do określania terminów w prawie pracy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Edukacji Narodowej obecnie chce, by była ona przeprowadzana nie co trzy lata, ale co pięć. Wątpliwości są jednak co do tego, w którym momencie wszcząć i kiedy zakończyć procedurę.

Od 1 września obowiązują nowe zasady oceniania nauczycieli. Obligatoryjnie będą oni weryfikowani w trzech sytuacjach. Po pierwsze po zakończeniu stażu na stopień nauczyciela kontraktowego (mianowanego, dyplomowanego). Po drugie po zakończeniu dodatkowego stażu. I w końcu, po trzecie, co trzy lata pracy w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego (mianowanego, dyplomowanego). W przypadku niektórych pedagogów naliczanie trzyletniego okresu, po upływie którego wymagane jest przeprowadzenie oceny pracy, rozpocznie się w obecnym roku szkolnym. Sęk w tym, że nie wiadomo, jak ustalić moment, w którym ten czas się kończy. A także kiedy i jakie czynności należy podjąć w związku z kolejną oceną. Czy w ciągu trzech lat od uzyskania poprzedniego stopnia należy wszcząć procedurę oceny pracy, czy też w tym czasie ma się zakończyć całe postępowanie? Czy może chodzi o wydanie oceny ostatecznej, gdy od wystawionej noty złożono odwołanie, a zespół oceniający podtrzymał pierwotną lub ustalił nową? Eksperci są podzieleni. A Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na nasze pytania nie przedstawiło jednoznacznej odpowiedzi.

Moment naliczania

Ustalenie daty początkowej trzyletniego okresu jest łatwiejsze niż daty końcowej, ale w praktyce może też spowodować wiele problemów.

– Jeśli chodzi o początek terminu, to wydaje się, że przyjąć tu należy dzień następujący po dniu, w którym decyzja o nadaniu stopnia awansu stała się ostateczna – twierdzi dr Patryk Kuzior, wykładowca na Akademii WSB.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane