Likwidacja Karty nauczyciela zamiast biurokracji i fikcyjnego oceniania

autor: Artur Radwan25.07.2018, 07:24; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:19
Jedynym lekarstwem jest likwidacja Karty i zatrudnianie nauczycieli na podstawie kodeksu pracy.

Jedynym lekarstwem jest likwidacja Karty i zatrudnianie nauczycieli na podstawie kodeksu pracy.źródło: ShutterStock

Nie ukrywam, że na początku podobał mi się pomysł oceniania co trzy lata nauczycieli. Skoro w każdej firmie taki model funkcjonuje, to dlaczego nie stosować go w szkołach?

Weryfikacja pracy nauczycieli nie oznacza przecież, że połowa z nich musi odejść z pracy, bo źle wykonuje swoje obowiązki. Rzetelnie przeprowadzona może być tylko z korzyścią dla nich i naszych pociech. Tym bardziej że obecnie praca nauczyciela, któremu uda się w ciągu 10 lat dojść do najwyższego stopnia awansu zawodowego (dyplomowanego), nie jest już później weryfikowana. Dlatego też w szkołach jest wielu takich, którzy od 20 lat lub więcej nie poddali się ocenie – ani dobrowolnie, ani z inicjatywy dyrektora. Od września ma się to zmienić. Co do zasady wszyscy nauczyciele, łącznie z uczącymi dyrektorami, będą oceniani.

Pomysł dobry, ale niepotrzebnie wdarły się tu polityka i biurokracja. Z pierwotnej wersji projektu rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie kryteriów oceniania, o której DGP napisał jako pierwszy, wynikało, że Anna Zalewska chce nauczycieli rozliczać z postaw moralnych i etycznych. No i się zaczęło. Ze strony nauczycieli i związkowców posypały się protesty i sugestie, że nauczyciel, który nie będzie chodził co niedzielę do kościoła, może liczyć co najwyżej na ocenę dobrą i pożegnać się z nowym dodatkiem, tzw. 500 plus dla nauczycieli. Na szczęście resort edukacji wycofał się z tych propozycji i zredukował liczbę kryteriów o blisko połowę. Zrezygnował z takich wymogów, jak prowadzenie przez nauczycieli dyplomowanych badań naukowych, ale już np. autorskie publikacje dotyczące oświaty pozostały.

W Karcie nauczyciela wprowadzono jednak upoważnienie dla dyrektorów szkół do ustalania regulaminu określającego wskaźniki oceny pracy nauczycieli, uwzględniające specyfikę pracy w danej szkole. Jak się później okazało, ten dodatkowy dokument jeszcze bardziej skomplikował i zbiurokratyzował proces weryfikacji pracy nauczycieli. ZNP podkreślał, że w 25 tys. placówek pedagogów będzie można oceniać na różne sposoby. MEN zatem ponownie przyszedł z pomocą i opublikował wzory regulaminów. Jak to się jednak ma do specyfiki pracy w placówkach? Jak się okazuje, to tylko pusty slogan, bo wszyscy dyrektorzy zaczęli kopiować wzory na potęgę, nie chcąc się narażać kuratorom i tworzyć autorskiego dokumentu. Na razie jednak większość regulaminów jest w proszku.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • gość 223(2018-08-12 21:18) Zgłoś naruszenie 120

  Najwyższy czas dać sobie spokój i zakończyć udział w żenadzie tzw.awansu. Po zmianie wynagrodzenia minimalnego będzie ono wyższe niż nauczyciela na początku kariery. Na stronie kuratorium jest już dłuuuuuga lista wakatów w szkołach.

  Odpowiedz
 • g57(2018-08-12 18:58) Zgłoś naruszenie 80

  Czysta głupota ta ocena po nowemu. Co na tej głupocie skorzystają uczniowie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kolo(2018-07-26 07:11) Zgłoś naruszenie 200

  Mam tylko 4 m-ce do wieku emerytalnego. I jestem już poza tym systemem oświatowym nie do zniesienia.....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • JK(2018-07-26 06:21) Zgłoś naruszenie 192

  Panie Radwan ! Niech Pan już nie pisze o edukacji i jej problemach. Proszę zacząć pisać o czymś, na czym Pan się zna, np. o dzwonkach gazowych, albo o życiu intymnym raków słodkowodnych.

  Odpowiedz
 • nauczycielka - 21 lat pracy(2018-07-25 21:56) Zgłoś naruszenie 270

  No i znowu się zacznie... zbieranie papierów, potwierdzeń, teczki, tworzenie lewych podziękowań, które nauczyciel sam sobie pisze, a potem prosi o pieczątkę..., jeden wielki przekręt, kto sprytniejszy i cwańszy będzie miał wyróżniającą ocenę. Bo na pewno nie ten faktycznie dobry nauczyciel. No cóż, jak mus, to mus...

  Odpowiedz
 • zet(2018-07-25 14:30) Zgłoś naruszenie 400

  Pani minister proszę pokazać jakie są kryteria oceny pracy ministra. Pani też powinna byc oceniona jako nauczyciel i minister.

  Odpowiedz
 • nauczycielka(2018-07-25 13:39) Zgłoś naruszenie 610

  Ocena nauczyciela może być tylko kryteria i wskaźniki są bez sensu. Absurdem jest np. to ,że nauczyciel dyplomowany ma mieć publikacje naukowe i współpracować z jednostkami naukowymi. W czym to pomoże przeciętnemu dzieciakowi? Zamiast zająć się przygotowaniem fajnej lekcji,pomóc dziecku w zrozumieniu materiału. nauczyciel będzie biegał po uczelniach, pisał bzdurne artykuły, których nikt nie będzie czytał, ważne żeby gdzieś się ukazały i były wpisane do oceny. Ponadto nauczyciel ma być rozliczany z działalności wolontariackiej - to gdzie tu wolontariat? Przecież będzie pomoc dla innych przeliczana na wskaźniki do oceny pracy. Zresztą co to wskaźnik? Czy w innych zawodach wysokość oceny a co za tym idzie wysokość pensji uzależniona jest od działań wolontariackich? Czy lekarz, urzędnik, kierowca, sprzedawca, dziennikarz itp rozliczany jest przez szefa z tego czy działa w wolontariacie? Cała ta ocena spowoduje, że tak naprawdę ucierpią na tym uczniowie. Nauczyciel praktyk powinien zajmować się tylko pracą z uczniem i dla ucznia. Gdybym chciała pisać publikacje, prowadzić badania, współpracować z jednostkami naukowymi itp. to zostałabym na uczelni a nie poszła do pracy w osiedlowej podstawówce i gimnazjum.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ccv(2018-07-25 09:25) Zgłoś naruszenie 330

  "Skoro w każdej firmie taki model funkcjonuje, to dlaczego nie stosować go w szkołach?" Naprawdę w każdej firmie to funkcjonuje? W DGP też? Są różne stopnie awansu i na każdym dokłada się kolejne kryteria do oceny? Pracowałem w kilku formach i w żadnej nie było takie idiotyzmu jak w szkole.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane