statystyki

Dożywotnie zatrudnienie na uczelni dla sędziów TK

autor: Paulina Szewioła23.07.2018, 07:12; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:45
Sejm opowiedział się też za propozycją Senatu dotyczącą obniżenia wymagań wobec osób starających się o stopień doktora.

Sejm opowiedział się też za propozycją Senatu dotyczącą obniżenia wymagań wobec osób starających się o stopień doktora.źródło: ShutterStock

Dość nieoczekiwanie zakończyły się prace parlamentarne nad reformą szkolnictwa wyższego, budzącą w środowisku akademickim mieszane emocje. Posłowie przyjęli bowiem poprawkę Senatu, która przyznaje sędziom trzech sądów (SN, NSA, TK), w tym sędziom w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej.

W myśl przyjętego rozwiązania nie będzie można rozwiązać z nimi umowy o pracę ani zmienić jej warunków. Ograniczenie to nie będzie miało zastosowania jedynie w sytuacji, gdy sędzia utraci urząd lub uprawnienia do stanu spoczynku.

Środowisko akademickie nie kryło oburzenia tą wrzutką, przekonując, że nie ma ona związku z zasadą niezawisłości sędziów, na którą bezzasadnie powołują się jej autorzy.

W podobnym tonie wypowiadali się też posłowie opozycji.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • gość(2018-07-23 10:51) Zgłoś naruszenie 80

  Mam nadzieję,że Prezydent Rzeczpospolitej Polski nie podpisze tej ustawy. Z jakiej racji sędziowie maja mieć zapewnioną dożywotnią pracę na wyższej uczelni , a innym odbiera się prawa do pracy przymuszając pracownika do przejścia na emeryturę w wieku 60 , 65 lat. Gdzie tu równość wobec prawa ?

  Odpowiedz
 • aboco(2018-07-23 12:00) Zgłoś naruszenie 50

  Prezent dla pani Wolfgangowej ??? ;-)))

  Odpowiedz
 • Kuba(2018-07-23 13:45) Zgłoś naruszenie 20

  W pampersach rodzinka przywiezie do "pracy" sędziego???? A taki z demencją starczą , albo inna chorobą psychiczną nie będzie stanowił zagrożenia dla siebie lub osób trzecich??? Liczy się kasa kasty uprzywilejowanej.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-07-24 14:20) Zgłoś naruszenie 01

  Trzeba jakoś zapewnić pracę tym, którzy teraz będą wierni władzy i staną w kontrze do reszty środowiska... Ciekawe jaka uczelnia przyjęłaby aktualną prezes TK dobrowolnie w charakterze pracownika naukowego, i ciekawe jakie ona ma ku temu kwalifikacje, a tak nie będą mieć nic do gadania. Swoją drogą piękne prezesa Sn na siłę w stan spoczynku, ale na uczelni można siedzieć dożywotnio i nikt nie ma prawa Cię ruszyć, nie ważne, że się nie nadajesz, ciekawe czy uczelnie dostaną kasę na te osoby, zapewne nie. O tyle mniej kasy pójdzie na kształcenie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane