statystyki

Dożywotnie zatrudnienie na uczelni dla sędziów TK

autor: Paulina Szewioła23.07.2018, 07:12; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:45
Sejm opowiedział się też za propozycją Senatu dotyczącą obniżenia wymagań wobec osób starających się o stopień doktora.

Sejm opowiedział się też za propozycją Senatu dotyczącą obniżenia wymagań wobec osób starających się o stopień doktora.źródło: ShutterStock

Dość nieoczekiwanie zakończyły się prace parlamentarne nad reformą szkolnictwa wyższego, budzącą w środowisku akademickim mieszane emocje. Posłowie przyjęli bowiem poprawkę Senatu, która przyznaje sędziom trzech sądów (SN, NSA, TK), w tym sędziom w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej.

W myśl przyjętego rozwiązania nie będzie można rozwiązać z nimi umowy o pracę ani zmienić jej warunków. Ograniczenie to nie będzie miało zastosowania jedynie w sytuacji, gdy sędzia utraci urząd lub uprawnienia do stanu spoczynku.

Środowisko akademickie nie kryło oburzenia tą wrzutką, przekonując, że nie ma ona związku z zasadą niezawisłości sędziów, na którą bezzasadnie powołują się jej autorzy.

W podobnym tonie wypowiadali się też posłowie opozycji.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • gość(2018-07-23 10:51) Zgłoś naruszenie 80

  Mam nadzieję,że Prezydent Rzeczpospolitej Polski nie podpisze tej ustawy. Z jakiej racji sędziowie maja mieć zapewnioną dożywotnią pracę na wyższej uczelni , a innym odbiera się prawa do pracy przymuszając pracownika do przejścia na emeryturę w wieku 60 , 65 lat. Gdzie tu równość wobec prawa ?

  Odpowiedz
 • aboco(2018-07-23 12:00) Zgłoś naruszenie 50

  Prezent dla pani Wolfgangowej ??? ;-)))

  Odpowiedz
 • Kuba(2018-07-23 13:45) Zgłoś naruszenie 20

  W pampersach rodzinka przywiezie do "pracy" sędziego???? A taki z demencją starczą , albo inna chorobą psychiczną nie będzie stanowił zagrożenia dla siebie lub osób trzecich??? Liczy się kasa kasty uprzywilejowanej.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-07-24 14:20) Zgłoś naruszenie 01

  Trzeba jakoś zapewnić pracę tym, którzy teraz będą wierni władzy i staną w kontrze do reszty środowiska... Ciekawe jaka uczelnia przyjęłaby aktualną prezes TK dobrowolnie w charakterze pracownika naukowego, i ciekawe jakie ona ma ku temu kwalifikacje, a tak nie będą mieć nic do gadania. Swoją drogą piękne prezesa Sn na siłę w stan spoczynku, ale na uczelni można siedzieć dożywotnio i nikt nie ma prawa Cię ruszyć, nie ważne, że się nie nadajesz, ciekawe czy uczelnie dostaną kasę na te osoby, zapewne nie. O tyle mniej kasy pójdzie na kształcenie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane