statystyki

Kontrowersyjne nauczanie indywidualne według RPO

autor: Paulina Szewioła18.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 18.07.2018, 08:27
matematyka szkoła

Jako drugi problem opiekunowie wskazują dezorientację co do możliwych form wsparcia uczniów z niepełnosprawnościami w ramach edukacji włączającej.źródło: ShutterStock

Sposób, w jaki władze zmieniają organizację nauczania indywidualnego, z którego korzystają dzieci z niepełnosprawnościami, może być dodatkowym problemem dla nich i dla ich rodzin – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Do RPO docierają skargi rodziców, którzy są zaniepokojeni zmianami w organizacji nauczania indywidualnego, wprowadzonymi rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r. poz.1578). Wątpliwości opiekunów dotyczą rezygnacji z organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidualnego nauczania na terenie przedszkola lub szkoły.

W wyniku zmiany uczniowie z niepełnosprawnościami mogą korzystać z tej formy edukacji jedynie w miejscu swojego zamieszkania.

RPO zauważa, że w skargach rodziców na główny plan wysuwają się dwa problemy. Pierwszy z nich to obawa o izolację dzieci kształconych w trybie indywidualnym w domu.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • giohpij(2018-07-18 12:18) Zgłoś naruszenie 52

  Po prostu państwo mruga do przyszłych rodziców: "Prourodzeniowcy i kościół nie życzą sobie aborcji, więc ją utrudniamy, ale, wicie rozumicie, nikt tutaj kalek nie chce, bo to to kosztowne jest, nieładne, pożytku niewiele, do tego te matki... jedźcie do Czech albo Holandii".

  Odpowiedz
 • ddd(2018-07-21 08:00) Zgłoś naruszenie 24

  Piszą, bo nie ma to jak odstawić dziecko na pól dnia do szkoły i jest spokój....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ffffffffff(2018-07-18 22:14) Zgłoś naruszenie 02

  Zablokujcie,,mam kasy w ch,..jestem ojcem dziecka niepełnosprawnego chorego na raka...ok...niech czytają bogaci...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane