Kierunek lekarski, kryminologia stosowana i dietetyka znalazły się wśród najpopularniejszych kierunki studiów pierwszego etapu rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach, na najbliższy rok akademicki. Naukę chce tu podjąć ok. 7 tys. osób.

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji na rok akademicki 2018/2019 przedstawił w czwartek podczas konferencji prasowej w Kielcach rektor UJK, prof. Jacek Semaniak.

W tym roku uczelnia prowadziła rekrutację na 49 kierunków studiów różnego stopnia. Na uczelni chcą studiować 7053 osoby. UJK przygotował ponad 4,1 tys. miejsc na studiach stacjonarnych, z czego ok. 2,7 tys. na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. Na studia stacjonarne zarejestrowano ponad 9,6 tys. kandydatów, w tym na studia I stopnia i jednolite magisterskie - ok. 8,7 tys. kandydatów (można było wskazać kilka kierunków studiów).

Tak jak przez poprzednie trzy lata, najwięcej osób chce studiować na UJK kierunek lekarski - 2 tys. 459 kandydatów. 423 osoby chcą studiować kryminologię stosowaną, a 417 - dietetykę. W pierwszej szóstce pod względem popularności znalazły się także psychologia, fizjoterapia i kosmetologia.

Podobne dane wynikają ze statystyk kandydatów na jedno miejsce. Przoduje kierunek lekarski (32,7 kandydata na miejsce) i dietetyka (8,3). Na trzecim miejscu jest kosmetologia (7,4), przed kryminologią stosowaną (7), a na kolejnych - psychologia (4,5) i fizjoterapia (4,3).

"Podjęte w minionych latach decyzje, dotyczące wprowadzenia pewnych kierunków studiów, sprawiają, że liczba studentów w uniwersytecie bardzo dobrze się stabilizuje, w warunkach niżu demograficznego (…) Gdyby nie uruchomienie kierunków, które w sposób jednoznaczny identyfikują uniwersytety - czyli prawo, psychologia - to pewnie nie moglibyśmy się chwalić wynikami, które wyglądają dosyć optymistycznie" – podkreślił prof. Semaniak.

Rektor zwrócił uwagę, że po raz drugi w ostatnich latach więcej kandydatów na kielecki uniwersytet pochodzi z innych województw niż woj. świętokrzyskie. Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego stanowią 48,1 proc. wszystkich chętnych. Wśród pozostałych potencjalnych studentów UJK, dominują mieszkańcy sąsiednich regionów: Mazowsza (10,5 proc.), woj. łódzkiego (8,5 proc.), Małopolski (6,3 proc.) Śląska (6,1 proc.), Podkarpacia (5,6 proc.) i woj. lubelskiego (4,5 proc.).

Na uczelni chce także studiować 120 cudzoziemców - pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Korei Południowej i Tanzanii. "Studenci z Niemiec, Norwegii, Szwecji są zainteresowani podejmowaniem studiów na kierunku lekarskiemu, w ramach tzw. English Division" - zaznaczył rektor.

UJK wprowadza od października dwa nowe kierunki studiów: inżynierię danych (studia inżynierskie - w języku polskim i angielskim) oraz studia II stopnia z kosmetologii.

Do 18 lipca zakwalifikowani kandydaci mają czas na potwierdzenie woli studiowania na kieleckiej uczelni. Dwa dni później rusza drugi etap rekrutacji, która zakończy się we wrześniu. Wolne miejsca na stadiach stacjonarnych I stopnia są obecnie m.in. na kierunkach.: filologia rosyjska, militarystyka historyczna, rolnictwo ekologiczne, wzornictwo, politologia, anglojęzyczne studia skandynawskie oraz na kierunkach prowadzonych w Wydziale Zamiejscowym UJK w Sandomierzu i na niektórych kierunkach filii uczelni w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie).

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie. Prowadzi zajęcia na 48 kierunkach studiów, dla ponad 11,3 tys. osób. Zatrudnia ok. 1,4 tys. pracowników, w tym 895 nauczycieli akademickich. Posiada uprawniania do nadawania stopnia doktora w dziesięciu dziedzinach, a prawa do habilitowania – w czterech.