statystyki

Rządowy kompromis w sprawie uczelni

autor: Paulina Szewioła21.03.2018, 07:42; Aktualizacja: 21.03.2018, 09:16
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowinźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

Środki na naukę i szkolnictwo wyższe będą mniejsze, niż chciało MNiSW, jednak placówki i tak dostaną więcej, niż wynikałoby to z obowiązujących regulacji.

Ponad dwa lata trwały prace nad Konstytucją dla Nauki, zanim trafiła pod obrady rządu. W toku konsultacji twórcy reformy uwzględnili gros uwag. Wersja, którą wczoraj przyjęła Rada Ministrów, różni się nie tylko od tej pierwotnie przedstawionej, ale odbiega także od propozycji zaprezentowanej pod koniec stycznia tego roku.

Przede wszystkim do samego końca uzgadniane były kwestie dotyczące finansowania. W projekcie ustawy 2.0 zapisano systematyczny wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe – do 1,8 proc. PKB w 2025 r. Ministerstwo Finansów od początku krytycznie podchodziło jednak do tej propozycji. Oceniało, że wdrożenie proponowanych rozwiązań spowodowałoby konieczność zmniejszenia puli środków na realizację dotychczasowych zadań lub zwiększenia planowanego deficytu budżetu państwa, ewentualnie zapewnienia systemowego wzrostu wpływów z podatków. W efekcie wypracowanego kompromisu osiągnięcie poziomu finansowania nauki do 1,8 proc. PKB ma zostać odłożone w czasie. W projekcie zmieniono również sposób planowania wydatków na naukę i szkolnictwo wyższe. Po wejściu w życie ustawy środki finansowe będą waloryzowane co roku w całości. Co to w praktyce oznacza? – Uczelnie dostaną mniej pieniędzy w stosunku do tego, co przewidywał pierwotny projekt, jednak więcej niż wynikałoby to z regulacji obowiązujących obecnie. Na pewno więc szkoły wyższe na tej reformie zyskają – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas wczorajszej konferencji.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane