statystyki

Ważą się losy reformy ministra Gowina

autor: Paulina Szewioła13.03.2018, 07:35; Aktualizacja: 13.03.2018, 08:42
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin uczestniczy w prezentacji projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin uczestniczy w prezentacji projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauceźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Środowe posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów może okazać się kluczowe dla losów reformy szkolnictwa wyższego przygotowanej przez resort Jarosława Gowina. Na spotkaniu mają się bowiem rozstrzygnąć kwestie dotyczące finansowania.

W projekcie ustawy 2.0 zapisano, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe liczone jako procent PKB mają systematycznie rosnąć: od 1,2 proc. PKB w 2019 r. do 1,8 proc. PKB w 2025 r. Problem w tym, że Ministerstwo Finansów krytycznie odnosi się do takiego mechanizmu. „Propozycja zakładająca obligatoryjny, coroczny wzrost wydatków budżetu państwa przeznaczanych na szkolnictwo wyższe i naukę w relacji do określonego procentowo udziału w PKB nie może uzyskać akceptacji” – wskazuje MF w opinii do projektu.

W ocenie resortu wdrożenie proponowanych rozwiązań spowodowałoby konieczność zmniejszenia puli środków na realizację dotychczasowych zadań lub zwiększenia planowanego deficytu budżetu państwa, ewentualnie zapewnienia systemowego wzrostu wpływów z podatków.

Dlatego, zdaniem MF, „mając na uwadze istniejące ograniczenia przy konstruowaniu budżetu państwa, (...) w tym m.in. konieczność finansowania ważnych społecznie inicjatyw takich jak Program 500+ czy Mieszkanie+, brak jest uzasadnienia do wprowadzania dalszych rozwiązań generujących znaczące koszty”.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Pelikan(2018-03-13 09:14) Zgłoś naruszenie 74

  To może 500+ na wykształcenie dzieci i obowiązkowe opłaty czesnego.Co zwiększy poziom i doposażenie uczelni wyższych Pomoc Państwa w kształceniu dzieci a nie popieranie patologii . A może chodzi o to że głupim narodem się lepiej steruje ??????????????????

  Odpowiedz
 • Janusz(2018-03-13 11:39) Zgłoś naruszenie 52

  Eeeee tam ! Dawać socjal ! Co tam żakii i profesiory nas obchodzą!

  Odpowiedz
 • Zorro(2018-03-13 14:15) Zgłoś naruszenie 10

  Zgiń przepadnij potworny klonie Kudryckiej!!! Już sama nazwa Ustawa 2.0 dyskwalifikuje dr Gowina. A już myślałe że nic głupszego od puntków ECTS nie powstanie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane