Dowóz dzieci we własnym zakresie do uregulowania

autor: Artur Radwan24.10.2017, 07:14; Aktualizacja: 24.10.2017, 07:52
Takie rozstrzygnięcie podzielił NSA, który podkreślił, że dowożenie dzieci we własnym zakresie skutkuje koniecznością poddania się rygorom ustanowionym przez gminę.

Takie rozstrzygnięcie podzielił NSA, który podkreślił, że dowożenie dzieci we własnym zakresie skutkuje koniecznością poddania się rygorom ustanowionym przez gminę.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny domaga się od Sejmu, aby ten w przepisach prawa oświatowego kompleksowo uregulował zasady dotyczące zwrotu przez gminę kosztów transportu niepełnosprawnych dzieci.

Cała sprawa zaczęła się od tego, że wójt jednej z gmin we wrześniu 2012 r. na podstawie art. 14a ust. 4 i art. 17 ust. 3a oraz art. 71b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943) wydał zarządzenie w sprawie zasad zwrotu kosztów przejazdu uczniów niepełnosprawnych oraz ich rodziców. Dziadkowie, którzy byli prawnymi opiekunami niepełnosprawnego wnuczka i dowozili go własnym samochodem, uznali, że określone w nim stawki i przesłanki nie podlegały w praktyce negocjacjom. Po wezwaniu wójta do usunięcia uchybień skierowali sprawę do WSA. Wskazali, że zwracane koszty zostały w sposób nieuprawniony ograniczone do 40 proc. stawki za kilometr, określonej w par. 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Ponadto zarządzenie przewiduje zwrot kosztów tylko za przejazd opiekuna z dzieckiem do szkoły i ze szkoły, pomijając koszty związane z koniecznością powrotu opiekuna ze szkoły i koniecznością dojazdu po dziecko do szkoły po zakończeniu zajęć. W konkluzji skarżący wnieśli o stwierdzenie nieważności zaskarżonego zarządzenia.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane