statystyki

Ciąża nauczycielki zatrzyma wypowiedzenie umowy o pracę

autor: Jadwiga Sztabińska28.07.2017, 20:00
ciąża, kobieta w ciąży

Ochrona przed utratą zatrudnienia z art. 177 par. 1 k.p. dotyczy wszystkich nauczycielek, w tym kontraktowych i mianowanych.źródło: ShutterStock

Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony 31 maja 2017 r. otrzymała wypowiedzenie umowy. W lipcu tego roku zdała egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. W tym samym miesiącu dowiedziała się, że jest w ciąży. Czy w tej sytuacji wypowiedzenie jest nieskuteczne? Czy szkoła musi zatrudnić tę nauczycielkę na podstawie mianowania?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest nieskuteczne. Nauczycielka musi jednak podjąć odpowiednie działania, aby takim je uczynić. Gdy to zrobi, zatrudnienie powinno być kontynuowane, a stosunek pracy na podstawie umowy o pracę należy przekształcić w stosunek pracy na podstawie mianowania.

Karta nauczyciela (dalej: KN) nie reguluje wszystkich kwestii dotyczących zatrudniania nauczycieli. Dlatego jej art. 91c odsyła do przepisów kodeksu pracy. Jednym z takich obszarów jest ciąża i macierzyństwo. Oznacza to, że do nauczycieli należy stosować m.in. art. 177 k.p. Przepis ten zabrania wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę z kobietą w ciąży i podczas jej urlopu macierzyńskiego. Pozwala jedynie na zakończenie stosunku pracy w trybie natychmiastowym z winy pracownicy oraz z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane