statystyki

Ustawa o NAWA łamie unijne przepisy. Projekt Gowina nie zyskał poparcia

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 16.02.2017, 10:17
Student

Niezgodne z przepisami mogą okazać się też propozycje resortu nauki, dotyczące opodatkowania stypendiówźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów chce opóźnić utworzenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Problemem jest m.in. zapewnienie środków na jej działalność. To jedna z uwag złożonych do projektu ustawy, który zaproponował resort Jarosława Gowina.

Zgodnie z nim NAWA ma zająć się m.in. umiędzynarodowieniem polskiego szkolnictwa wyższego. Resort nauki chce, aby nowa instytucja powstała już 1 października 2017 r.

– Należy rozważyć przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. Włączenie nowej jednostki do struktury finansów publicznych, a w konsekwencji konieczność przeniesienia wydatków budżetowych w celu zapewnienie środków na jej działalność nie powinno odbywać się w trakcie roku budżetowego – wskazuje Hanna Majszczyk, wiceminister finansów. Zauważa też, że w projekcie brakuje danych liczbowych, które pozwoliłyby oszacować dokładne koszty i przychody działalności NAWA. – Tworzenie nowych podmiotów, których podstawowym źródłem finansowania byłyby środki budżetu państwa, nie jest uzasadnione – dodaje Hanna Majszczyk.

Resort nauki wskazuje, że pieniądze na prowadzenie NAWA powinny pochodzić m.in. z rezerwy celowej, która miała być przeznaczona na polski pogram współpracy na rzecz rozwoju.

– Nie może być ona źródłem finansowania agencji – wyjaśnia jednak Renata Szczęch, wiceminister spraw zagranicznych. – Decyzję o rozdysponowaniu rezerwy podejmuje minister spraw zagranicznych, zatwierdzając roczne plany polskiej współpracy rozwojowej tworzone na podstawie pięcioletnich programów. Zatem koszty funkcjonowania agencji nie mogą być do nich zaliczone – podkreśla.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane