Podstawy programowe nie są całkiem gotowe, ale wydawcy już pracują nad nowymi podręcznikami i powiedzieli, że zdążą na czas - mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM minister edukacji Anna Zalewska.

Dodała również, że do wakacji podręczniki mają być gotowe. „Zdążymy z podręcznikami, tym bardziej, że do końca czerwca wszyscy nauczyciele z wrażliwych roczników - klasy pierwszej, czwartej i siódmej - zostaną przeszkoleni z podstaw programowych - poinformowała szefowa resortu.

Żaden z nauczycieli nie straci pracy w związku z reformą - zapowiadała Anna Zalewska. Szefowa resortu dodała również, że „wszędzie pojawiają się dodatkowe miejsca pracy”. „Priorytetem jest każdy etat, każde miejsce pracy” - tłumaczyła.

Wygaszamy obowiązek tylko jednego podręcznika

„Wszystkie podręczniki są darmowe. „Nasz elementarz” jest na wolnych licencjach” - zostaje do wyboru. Jest w klasie drugiej i trzeciej jako ten jedyny. W klasie pierwszej chcielibyśmy, żeby rodzice mieli większy wybór” - zadeklarowała w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Anna Zalewska. „Wygaszamy obowiązek tylko jednego podręcznika” - mówiła. Marcin Zaborski pytał o listę ekspertów pracujących przy nowych programach podstawowych, które mają obowiązywać od września tego roku. „Oni są znani rzeczywiście opinii publicznej, dlatego że wypowiadają się i podpisują szefowie tychże grup” - tłumaczyła minister. Dopytywana o konkretne nazwiska, stwierdziła, że „one są jawne, one po prostu nie są udostępniane na stronach internetowych, bo taka była wola ekspertów”. „To są osoby zaangażowane w życiu publicznym i oceniajmy podstawy programowe, oceniajmy w jaki sposób one odpowiadają temu co ważne dla dziecka w XXI wieku” - stwierdziła Zalewska.

Źródło: RMF24