statystyki

Akademicy budują front przeciwko Gowinowi

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.12.2016, 07:16; Aktualizacja: 15.12.2016, 08:00
Jarosław Gowin

Jarosław Gowinźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Środowisko akademickie chce zablokować zmianę zasad finansowania uczelni, która już została zatwierdzona przez ministra nauki Jarosława Gowina. Szuka więc poparcia wśród posłów.

Dzisiaj sejmowa podkomisja rozpatrzy informację ministra nauki i szkolnictwa wyższego na temat zmian zawartych w nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu podziału dotacji z budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych. Zakłada ona m.in. odejście od premiowania szkół za wyższą liczbę studentów. Resort chce, aby na jednego nauczyciela akademickiego przypadało nie więcej niż 13 słuchaczy. Uczelnie, które przekroczą ten limit, muszą liczyć się z tym, że otrzymają niższą dotację. Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2017 r.

Stanowczy sprzeciw

– Mimo że popieramy ideę odejścia od masowego kształcenia, to algorytm w kształcie przedstawionym przez ministra jest nie do przyjęcia – mówi Aleksander Temkin, przewodniczący Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej. W jego ocenie uderza on przede wszystkim w mniejsze uczelnie. – Potwierdza to przygotowana przez nas symulacja działania algorytmu – wtóruje Janusz Rak, przewodniczący Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Z analizy ZNP wynika, że Uniwersytet Jagielloński na zmianach zyska ok. 40 mln zł. Uniwersytet Warszawski może otrzymać nawet o 24 mln zł wyższą dotację. Z kolei Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu straci 3 mln zł, a Uniwersytet Rzeszowski 7 mln zł.

Nowy algorytm dla szkół wyższych

Nowy algorytm dla szkół wyższych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • nauczyciel(2016-12-16 12:48) Zgłoś naruszenie 111

  Bardzo proszę pana Temkina, aby przestał wreszcie wypowiadać się w imieniu całego środowiska akademickiego. I bardzo proszę panie i panów dziennikarzy, aby nie przedstawiali stanowiska pana Temkina i jego zwolenników jako stanowiska całego środowiska akademickiego. Dziękuję.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • realista(2016-12-15 23:23) Zgłoś naruszenie 47

  Prawda jest taka, że rząd szuka oszczędności, by mógł być realizowany sztandarowy program PiS "Rodzina 500 plus". Bez niego PiS długo nie porządzi.

  Odpowiedz
 • BRAWO PiS(2016-12-18 00:49) Zgłoś naruszenie 10

  aby było tak jak było....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane