Coraz mniej chętnych na aplikacje prawnicze. „Trudno utrzymać się na rynku”

autor: Maciej Suchorabski31.08.2017, 07:00; Aktualizacja: 31.08.2017, 10:30
Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze odbędą się 30 września o godz. 11:00

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze odbędą się 30 września o godz. 11:00źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało liczbę zgłoszeń na aplikacje prawnicze. Choć zauważalny jest spadek zainteresowania zawodami korporacyjnymi, nie jest on tak drastyczny, jak wynikało to z pierwszych statystyk opublikowanych przez resort.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Wydasz 100 tys zł na Aplikację.....(2017-08-31 07:36) Zgłoś naruszenie 574

    I dostaniesz w Urzędzie mniej niż w Biedronce..... Obserwuje powolne upodlenie zawodów prawniczych. Sędzia, Prokurator, Notariusz czy Adwokat wg obywateli czy państwa to nieomal patologia.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ghjj(2017-08-31 07:56) Zgłoś naruszenie 205

    Ale tu się ma co dziwić że na aplikacje komornicze jest tak mali ludzi....tak pozmieniali że kancelarie się zamykają to po co iść? Żeby w przyszłości skończyć aplikacje i nawet nie otworzyć kancelari bo nie będzie się opłacać?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Byly aplikant(2017-08-31 08:13) Zgłoś naruszenie 343

    Kochani ja kknczylem aplikacje w 2012 r I juz wtedy widzialem ze jest kiszka w zawodxie. Dzisiaj jezdze autem ciexarowym z cysterna pracuje coprawda 9h ale zarabiam 8tys I mam porownywale uposazenie tyle co sedzia w rejonie ale am spokojna gliwelowe po pracy.Kolege z aplikacji tez wciagnalem I tez ze mna jezdzi w firmie. A moi znajomi roba w urzedach za 35 tys.Czas sie przekwalifikowac. Pozdrawiam kolegow I kokezanki z OIRP w Toruniu. Rocznik 2010-2012.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • h.(2017-08-31 08:16) Zgłoś naruszenie 251

    Naturalne wahania koniunktury. Po latach ograniczeń (do 2005), przyszedł czas nad-podaży (2006-2016) i teraz jest czas odwrotu od tej tendencji. Czysty mechanizm rynkowy. Do tego jeszcze niż demograficzny. O tyle.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zdzich(2017-08-31 09:38) Zgłoś naruszenie 172

    "Tendencje spadkowe mogą być związane z niżem demograficznym i mniejszą liczbą studentów prawa" Nie do konca tak jest - bodajze w 2013r. wyszla nowelizacja ustawy, ktora obnizyla wymog doswiadczenia zawodowego z 10 lat do 4-ech przy składaniu wniosków o dopuszczenie do egzaminu korporacyjnego bez aplikacji. Jak ktos pracuje w administracji to wymog 4 lat łatwo spełnic, a 3 lata aplikacji to około 20 tys zl kosztów (3x5.200 zł + skladki aplikanta i koszt wpisu na liste aplikantow) --- czyli zaoszczedzone pol nowego auta.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2017-08-31 09:48) Zgłoś naruszenie 747

    Dlaczego mniej ?. Ponieważ brakuje kandydatom pieniędzy na łapówki za dostęp do zawodu prawniczego. TO JEST PROSTE I OCZYWISTE !!!.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sceptyk(2017-08-31 10:50) Zgłoś naruszenie 149

    rynek wcale nie jest nasycony. Problemem jest to, że adwokatów i radców prawnych w urzędach i instytucjach państwowych zatrudnia się po uważaniu (czytaj -według znajomości i klucza partyjnego). Dlatego niektórzy maja tyle, że ich doba liczy po 40 i więcej godzin, a ci uczciwi i nieustosunkowani klepią biedę na urzędówkach. Wystarczy wprowadzić jasne i klarowne warunki zatrudniania i w ogóle rozpisywać przetargi na usługi prawnicze (bo teraz ich nie ma), a jeszcze wiele prawników zmieści się na rynku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wjw(2017-08-31 13:35) Zgłoś naruszenie 1011

    To są skutki "otwarcia" dostępu do zawodu przy stałym obniżaniu wymagań... Jakość przeszła w ilość. Prawo Kopernika też tu działa.

    Odpowiedz
  • Ann(2017-08-31 14:05) Zgłoś naruszenie 64

    Po co iśc na aplikację, skoro i tak ciężko zostac asesorem, bo komornicy nie chcą zatrudniac? Żeby zapłacic po ponad 5 tys. zł izbie? Jeśli nie ma się tam znajomości ani rodziny to szkoda czasu i pieniędzy, a przede wszystkim nerwów na to niezrównoważone psychicznie środowisko.

    Odpowiedz
  • o(2017-08-31 19:24) Zgłoś naruszenie 413

    usługi prawne trzeba było zostawić wolnemu rynkowi, wtedy byłyby dostosowane do klientòw.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • IP(2017-09-01 17:33) Zgłoś naruszenie 44

    Zastanawiacie sie dlaczego tak duzo płacicie,ano za to aby dzici wiadomo Kogo dochodziły do tych zawodów ,plebsu ma nie byc stac.

    Odpowiedz
  • Robin(2017-09-04 15:38) Zgłoś naruszenie 91

    Prawnicy, obok jubilerów, to jedyne zawody, w których trzeba być na VAT-ie bez względu na obrót. W odróżnieniu od fachowców po szkole zawodowej, prawnik musi wziąć na siebie 23%, jeśli świadczy usługę na rzecz os. fiz., która sobie VAT-u nie odliczy. I to jest duży problem. W drobnych sprawach wynagrodzenie pomniejszone o VAT i PIT musi być , albo wysokie dla klienta, albo głodowe. Państwo, zamiast obniżyć podatki, wprowadziło państwową konkurencję w postaci nieodpł. pomocy prawnej. Dalej żyjemy w "komunie" i feudaliźmie.

    Odpowiedz
  • Robin(2017-09-04 15:41) Zgłoś naruszenie 114

    Ps. Po co uczelnie przyjmowały setki, tysiące osób na studia zaoczne, ponad potrzeby rynku?

    Odpowiedz