statystyki

Radziwiłł: Darmowe leki dla seniorów dostępne od 1 września

26.02.2016, 10:53
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że pierwszego września wejdzie w życie program darmowych leków dla seniorów.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że pierwszego września wejdzie w życie program darmowych leków dla seniorów.źródło: ShutterStock

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że pierwszego września wejdzie w życie program darmowych leków dla seniorów.

Reklama


Reklama


Na konferencji prasowej w sto dni rządu minister poinformował, że bezpłatne leki będą przysługiwać osobom, które ukończyły 75 lat życia. Dotyczy to leków, które znajdą się w wykazie najważniejszych medykamentów, przygotowanym przez ministerstwo. Bezpłatne leki będą wydawane na podstawie recepty, wystawianej przez lekarza rodzinnego lub uprawnioną pielęgniarkę. Od przyszłego roku na ten program będzie przeznaczonych 564 miliony złotych. W następnych latach kwota ta ma wzrastać.

Minister zdrowia zapowiedział, że jego resort pracuje nad projektem dekomercjalizacji szpitali. Nie będzie przymusu przekształcania szpitali w spółki, a te, które już nimi są, nie będą mogły być prywatyzowane. Inny projekt to nowelizacja ustawy antynikotynowej, której celem ma być ograniczenie zapadalności na choroby, spowodowane paleniem papierosów. Co roku umiera na nie 90 tysięcy ludzi. Minister Radziwiłł dodał, że ustawia obejmie też papierosy elektroniczne, gdyż powodują one podobne zagrożenie, jak tradycyjne.
Resort zdrowia przygotowuje też regulacje dotyczące kształcenia lekarzy. Przywrócony zostanie staż podyplomowy. Radziwiłł zapowiedział także zmiany w ustawie o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, podnoszące bezpieczeństwo chorych. Dodał, że trwają prace koncepcyjne nad innymi zmianami, w tym nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej, zmniejszeniem biurokracji i zmianami w polityce lekowej.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama