Od 2015 r. powiaty będą mogły sfinansować niepełnosprawnym maksymalnie 80 proc. kosztów zakupu sprzętu medycznego oraz 95 proc. wydatków związanych z likwidacją barier architektonicznych, w komunikowaniu się oraz technicznych. Zachowana zostanie zasada, że wsparcie nie będzie mogło przekroczyć pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (19 476,55 zł w I kwartale 2014 r.). Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Obecnie najwyższe dofinansowanie do zakupu sprzętu wynosi 60 proc., a przy likwidacji barier – 80 proc.
– Na podwyższeniu maksymalnego pułapu dofinansowania skorzystają przede wszystkim najubożsi niepełnosprawni, których nie stać na wysoki wkład własny. Kosztowna jest przede wszystkim likwidacja barier architektonicznych – wskazuje Agata Gwara z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu.
Zainteresowanie oboma rodzajami wsparcia jest duże. W 2013 r. dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny otrzymało 178,4 tys. niepełnosprawnych, a pomoc w likwidacji barier – 14,6 tys. Ze względu na dużą liczbę wniosków oraz ograniczoną wysokość środków z PFRON na te cele powiaty przyznają często wsparcie poniżej maksymalnego pułapu, np. we Wrocławiu dofinansowanie usunięcia barier architektonicznych wynosi 70 proc.
Jak wynika z uzasadnienia projektu, na nowe rozwiązania powiaty nie dostaną dodatkowych pieniędzy. Będą je musiały sfinansować z puli środków, które co roku dostają z PFRON. Czyli jeśli zdecydują się na podwyższenie pułapu pomocy, mniej pieniędzy trafi na inne formy wsparcia (lub wyższą pomoc otrzyma mniej osób).
– Jeśli nie przyznamy niepełnosprawnym wyższego dofinansowania, co umożliwią nowe przepisy, do nas będą kierować zarzuty o niewłaściwe działanie, nie licząc się z tym, ile środków mamy do rozdysponowania – wskazuje Izabela Grochowska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży.
Etap legislacyjny
Projekt trafił do konsultacji