Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek kandydaturę wiceminister zdrowia Agnieszki Pachciarz na stanowisko prezesa Funduszu - poinformowała przewodnicząca Rady NFZ Renata Hayder. Opinia Rady była jednogłośna - zaznaczyła.

Kandydaturę Pachciarz Radzie NFZ zarekomendował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Teraz decyzję w sprawie powołania nowego prezesa Funduszu podejmie premier Donald Tusk. Opinia Rady NFZ nie jest dla niego wiążąca.

Pachciarz ma niezbędne kwalifikacje, o czym świadczy m.in. jej doświadczenie zawodowe - oceniła szefowa Rady. Jak mówiła Hayder, kandydatka na prezesa NFZ podkreślała, że zamierza kierować Funduszem "kolektywnie" - chce powołać trzech zastępców.

Minister Arłukowicz nie chciał w poniedziałek po posiedzeniu Rady odpowiadać na pytania dziennikarzy o koncepcję dalszego funkcjonowania NFZ. Zapowiedział, że zrobi to dopiero po tym, jak premier podejmie decyzję w sprawie obsady stanowiska prezesa Funduszu.

W ostatnich miesiącach Arłukowicz kilkakrotnie zapowiadał, że chce doprowadzić do powstania konkurencji dla NFZ i wzmocnić rolę oddziałów regionalnych Funduszu.

Pytany o to, czy kandydatura obecnej wiceminister zdrowia nie oznacza zapewnienia resortowi wpływu na działanie Funduszu Arłukowicz powiedział, że potrzebna jest współpraca miedzy Ministerstwem Zdrowia a Funduszem. "Żeby dobrze zmieniać system, a takie zmiany zapowiadaliśmy i będziemy je przeprowadzać, potrzebna jest współpraca pomiędzy NFZ a resortem zdrowia. Jest to niezbędnie konieczny warunek do tego, żeby zmiany przeprowadzać efektywnie" - podkreślił Arłukowicz.

W jego ocenie za kandydaturą obecnej wiceminister przemawiają jej kompetencje. "Myślę, że kompetencje tutaj odgrywają największą rolę, znajomość systemu, postrzeganie celu, do którego powinniśmy wspólnie jako ministerstwo i NFZ podążać" - tłumaczył wybór.

"Do konkursu zgłosiło się kilkanaście osób; o tym, kto zasiądzie w fotelu prezesa NFZ, zawsze decyduje premier, zaś procedura wyłaniania w tej chwili trwa" - przypomniał.

Arłukowicz powiedział, że dopiero po zakończeniu wyłaniania prezesa NFZ zostaną przedstawione plany funkcjonowania i wzajemnych relacji, m.in. budowy systemu płatnika oraz funkcjonowania szpitali i przychodni. Zaznaczył, że to dopiero nowy szef NFZ podejmie decyzję, co do dalszych losów zarządzenia określającego wzór umów, które podpisują z NFZ lekarze. Medycy domagają się usunięcia z nich zapisów mówiących o karach za niewłaściwe wypisywanie recept. Naczelna Rada Lekarska wezwała do protestu. Zarekomendowała, by lekarze od 1 lipca wypisywali tylko recepty pełnopłatne.

Pachciarz została wiceministrem zdrowia na początku marca. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2004 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Współpracowała m.in. z samorządem lekarskim, samorządem terytorialnym, Kasami Chorych i NFZ. Zarządzała dwoma wielkopolskimi szpitalami, pełniąc najpierw funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy (od 2005 r.), a następnie (od 2009 r.) była prezesem zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego Spółki z o.o.

Premier na początku czerwca odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. Wnioskował o to Arłukowicz. Wniosek pozytywnie zaopiniowało siedmiu członków Rady NFZ; jeden był przeciw. Do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki pełni dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.