statystyki

Projekt „6 proc. na zdrowie” pod lupą posłów

autor: Klara Klinger09.11.2017, 07:19; Aktualizacja: 09.11.2017, 09:20
Wszystkie poprawki zwiększające lub przyspieszające zwiększenie nakładów zostały odrzucone, a projekt przyjęty.

Wszystkie poprawki zwiększające lub przyspieszające zwiększenie nakładów zostały odrzucone, a projekt przyjęty.źródło: ShutterStock

Szybszy wzrost nakładów, wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń, możliwość komercyjnego przyjmowania chorych przez szpitale – to postulaty niektórych posłów zgłoszone podczas pierwszego czytania projektu ustawy zwiększającego nakłady na zdrowie do 6 proc. PKB w 2025 r.

– Ustawa zakłada radykalne zwiększenie nakładów o 0,2 proc. rocznie. Nie mam wątpliwości, że to decyzja rządu Beaty Szydło odpowiadająca na potrzeby Polaków. I to bez zwiększenia obciążeń podatkowych – zachwalał projekt minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wyliczając, że w ciągu 10 lat do służby zdrowia trafi ponad 500 mld zł. To dwa razy więcej niż na program 500 plus.

Posłowie partii rządzącej chwalili rozwiązania. Posłowie opozycji proponowali zaś wprowadzenie zmian.

Były minister zdrowia w rządzie PO–PSL, prof. Marian Zembala, apelował o szybsze dochodzenie do wyższych nakładów na zdrowie. I wskazywał możliwości znalezienia dodatkowych środków na ten cel. Jego zdaniem powinno się wprowadzić możliwość doubezpieczenia i umożliwienie szpitalom przyjęć komercyjnych.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane