statystyki

Opiekunom i pracownikom służby zdrowia potrzebne szkolenia z języka migowego

autor: Michalina Topolewska18.05.2017, 21:00
Kwestia praw przysługujących osobom głuchym znalazła się też w innej petycji, która trafiła do posłów (nr BSK-145-180-17).

Kwestia praw przysługujących osobom głuchym znalazła się też w innej petycji, która trafiła do posłów (nr BSK-145-180-17).źródło: ShutterStock

Personel placówek opiekuńczo-wychowawczych powinien odbywać kursy polskiego języka migowego (PJM). Ułatwiłoby to adaptację życiową niesłyszącym dzieciom, które w nich przebywają.

Problem związany z nierespektowaniem praw osób niepełnosprawnych został poruszony w petycji złożonej w Sejmie (nr BKSP-145-213/17). Jej autor wskazuje na konieczność nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697). Jego zdaniem regulacja wymaga zmiany, bo formy pieczy zastępczej, zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej, nie są dostosowane do potrzeb osób głuchych. Wnioskodawca podkreśla, że w domach dziecka występują bariery w komunikowaniu się niesłyszących wychowanków z opiekunami, ponieważ ci ostatni nie znają języka migowego. Podobnie jest w rodzinach zastępczych, dla których nie zostały przewidziane szkolenia w zakresie opieki i sposobu komunikacji z dzieckiem głuchym (w sytuacji, gdy taki wychowanek ma trafić pod ich opiekę).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane