statystyki

Porażka klientów Volkswagena

autor: Hubert Orzechowski28.11.2017, 06:46; Aktualizacja: 28.11.2017, 09:03
Sąd pod przewodnictwem sędzi Joanny Bitner przychylił się do stanowiska Volkswagena AG.

Sąd pod przewodnictwem sędzi Joanny Bitner przychylił się do stanowiska Volkswagena AG.źródło: ShutterStock

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi. Oznacza to, że niemiecki koncern nie będzie musiał wypłacać odszkodowań polskim użytkownikom swoich aut.

Reklama


Przed dwoma tygodniami prawnicy ze Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG „Stop VW” oraz reprezentanci samochodowego giganta przez kilka godzin przekonywali warszawski sąd do swoich racji. Ci drudzy argumentowali, że błędnego oprogramowania nie można uznać za uszczerbek majątkowy. W dodatku, ich zdaniem, sprawa w ogóle nie powinna stać się przedmiotem rozprawy przed polskim wymiarem sprawiedliwości, ponieważ część samochodów była kupiona w Niemczech. Natomiast prawnicy ze Stowarzyszenia „Stop VW” twierdzili, że skoro auta dostały polską homologację, to w tym właśnie momencie „zmaterializowała się szkoda”.

Sąd pod przewodnictwem sędzi Joanny Bitner przychylił się do stanowiska Volkswagena AG. Sędzia stwierdziła, że tylko dwa samochody ze wszystkich zgłoszonych w pozwie były wyprodukowane w Polsce. Natomiast do przestępstwa, czyli przerobienia oprogramowania do pomiaru osiągów silnika, mogło dojść w Niemczech i tam poszkodowani powinni szukać sprawiedliwości. Bitner stwierdziła także, że sam pozew był przygotowany niechlujnie, a grupa poszkodowanych nie jest jednolita. Znajdują się w niej i pierwsi właściciele samochodów, i ci, którzy nabyli je na rynku wtórnym, a nawet w leasingu.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie