statystyki

Mniejsze samorządy chcą janosikowego na drogach

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.07.2017, 07:23; Aktualizacja: 04.07.2017, 08:40
ZGW popiera również likwidację kryterium udziału partnera we wkładzie własnym wnioskodawcy

ZGW popiera również likwidację kryterium udziału partnera we wkładzie własnym wnioskodawcyźródło: Materiały Prasowe

Związek Gmin Wiejskich RP apeluje do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o zwiększenie nakładów na Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

– Od początku funkcjonowania programu zawsze mówiliśmy, że są to najbardziej realne środki na poprawę infrastruktury drogowej w obszarach wiejskich. W ramach aktualnych funduszy UE niestety nie możemy liczyć na środki z regionalnych programów operacyjnych, a fundusze PROW praktycznie w pierwszym naborze wniosków zostały już wyczerpane do roku 2020 – wskazuje Marek Olszewski, przewodniczący ZGW. – Kolejna edycja PRGiPID pokazała, jak duże jest oczekiwanie społeczności lokalnej na poprawę stanu dróg. W wielu województwach potrzeby zaspokajane są tylko w 35–50 proc. Dlatego wnioskujemy o podniesienie puli środków na realizację gminnych i powiatowych inwestycji drogowych – dodaje.

ZGW zaopiniował też propozycje MIB zmian do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych. Związek zgadza się na wprowadzenie nowego kryterium dochodowego. Wedle propozycji resortu nie będą w nim uwzględnione dotacje oraz subwencja ogólna z budżetu państwa, a jedynie dochody własne samorządu wnioskującego o pieniądze na remont jezdni. Jeżeli będą one wyższe niż średni dochód w województwie, przedstawiony projekt nie uzyska dodatkowych punktów – zapewnią je dochody niższe.

– Pozwoli to na zwiększenie szans dofinansowania w obszarach o niższych dochodach, często peryferyjnie położonych od większych aglomeracji miejskich. Jednak potrzeby są ogromne praktycznie wszędzie – podkreśla Marek Olszewski.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie