statystyki

Ryczałty za nocleg: Ostatnie dni na zaskarżenie wyroków

autor: Łukasz Kuczkowski16.03.2017, 09:28; Aktualizacja: 16.03.2017, 11:47
Tir

Możliwość wznowienia postępowania nie jest bezwzględnaźródło: ShutterStock

Do 29 marca firmy transportowe mogą wnosić o wznowienie postępowań w sprawach, w których dotychczas przegrały w sądzie pracy procesy o wypłatę takich należności dla kierowców.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. (sygn. akt K 11/15) dotyczący ryczałtów za nocleg w transporcie międzynarodowym istotnie zmienił sytuację procesową wielu przewoźników i kierowców. Orzeczeniem tym trybunał zakwestionował art. 21a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.) w zakresie, w jakim znajduje on zastosowanie do kierowców wykonujących przewozy w transporcie międzynarodowym. Zgodnie z tym przepisem do kierowców tych stosuje się przepisy dotyczące należności z tytułu podróży służbowych na zasadach określonych w art. 775 par. 3-5 kodeksu pracy (dalej: k.p.). [ramka 1]

O ile jednak można powoływać się na wyrok TK w toczących się obecnie postępowaniach o zapłatę ryczałtów za nocleg bez jakichkolwiek ograniczeń, o tyle w przypadku prawomocnych już orzeczeń zasądzających na rzecz kierowców ryczałty za nocleg sam wyrok TK nie ma znaczenia, jeśli przewoźnicy nie wystąpią ze skargą o wznowienie postępowania. Termin na jej wniesienie mija 29 marca 2017 r. Po tej dacie nie będzie to już możliwe.

Szansa na zmianę orzeczeń

Wyrok trybunału nie musi jednak oznaczać automatycznie oddalenia powództwa kierowcy o wypłatę ryczałtów za nocleg po przeprowadzeniu postępowania skargowego. Wiele będzie zależało od postanowień regulaminów wynagradzania czy umów o pracę. Możliwy jest tu bowiem cały szereg stanów faktycznych leżących u podstaw zaskarżonego orzeczenia.

W praktyce najbardziej czytelna jest sytuacja braku jakichkolwiek regulacji dotyczących podróży służbowych w zakresie wypłacanie ryczałtu czy to w regulaminie wynagradzania, czy to w umowie o pracę. W takim przypadku podstawą prawną do zasądzenia ryczałtów były przepisy uznane przez TK za niekonstytucyjne. W tym przypadku oznacza to, że istnieją bardzo silne podstawy do zmiany zaskarżonych wyroków i oddalenia takich powództw. W pozostałych przypadkach nie jest to takie oczywiste – dużo zależy od regulacji wewnętrznych i praktyki pracodawcy co do wypłacania ryczałtów. Dlatego konieczna jest szczegółowa analiza każdej sprawy, aby można było ocenić szanse na jej wygranie.

Specyfika postępowania


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie