statystyki

Samorządowcy nie chcą wyręczać GDDKiA

autor: Urszula Mirowska-Łoskot26.10.2016, 07:19; Aktualizacja: 26.10.2016, 09:35
Dzięki noweli samorządy będą miały możliwość przekazywania środków na realizację inwestycji przy drogach krajowych

Dzięki noweli samorządy będą miały możliwość przekazywania środków na realizację inwestycji przy drogach krajowychźródło: ShutterStock

Gmina będzie mogła wybudować np. ścieżkę rowerową przy drodze, której nie jest zarządcą. Taką możliwość zakłada projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa. Wczoraj przyjęła go Rada Ministrów.

Dzięki noweli samorządy będą miały możliwość przekazywania środków na realizację inwestycji przy drogach krajowych. Przykładowo będą mogły za własne pieniądze wybudować chodniki, ścieżki rowerowe, a także zamontować dodatkowe oświetlenie przy przejściach dla pieszych na obszarze służącym wspólnocie lokalnej, który jest zlokalizowany w pasie drogowym innego zarządcy. Obecnie realizując w tych miejscach inwestycje gminy narażają się na uwagi regionalnych izb obrachunkowych. W ich ocenie przepisy ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 446) oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.) nie przewidują bowiem możliwości udzielania przez samorządy dotacji organom administracji rządowej.

Samorządowcy mają jednak obawy, że nowe rozwiązanie obróci się przeciwko nim. Np. Związek Powiatów Polskich zauważa, że nowe przepisy staną się pretekstem dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do zaniechania dotowania z własnych środków tych inwestycji, które dotyczą poprawy bezpieczeństwa na zarządzanych przez nią drogach publicznych. W ten sposób wymusi na samorządach finansowanie przynajmniej części kosztów związanych z utrzymaniem jezdni krajowych.

MIB stanowczo się z tym nie zgadza. – Projektowane zmiany ustawowe nie mają na celu przeniesienia na samorządy ciężaru finansowania dróg krajowych. Będzie to jedynie fakultatywna możliwość dla tych, którzy w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców i ich potrzeby komunikacyjne pragną przeznaczyć środki na ten cel – zapewnia resort.


Pozostało jeszcze 18% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane