statystyki

Samorządy mają mniej czasu na zastąpienie nazw ulic i budynków kojarzących się z ustrojem totalitarnym

autor: Urszula Mirowska-Łoskot30.03.2016, 07:31; Aktualizacja: 30.03.2016, 10:24
Powiaty uważają też, że termin na zmianę nazw należy znacząco wydłużyć

Powiaty uważają też, że termin na zmianę nazw należy znacząco wydłużyćźródło: ShutterStock

Tylko 12 miesięcy, a nie 24, będą miały samorządy na zastąpienie nazw ulic i budynków kojarzących się z ustrojem totalitarnym. Tak zakłada poprawka, która została wprowadzona do projektu ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Prace nad ustawą toczą się w Sejmie.

– Ogólnie negatywnie opiniujemy ten projekt – zaznacza Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Nie ma nim jasnych kryteriów, jakie symbole komunistyczne powinny zostać usunięte i będą zakazane. W mojej ocenie ustawa powinna to wyraźnie wskazywać – wyjaśnia.

Z projektu wynika jedynie, że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Zmieniane będą nazwy symbolizujące represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.

Kto będzie decydował, czy nazwa jest prawidłowa? Projekt przewiduje, że wojewoda, ale nie samodzielnie. Będzie musiał zasięgnąć opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Pomocą służyć będzie także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – choć skorzystanie z jej opinii obligatoryjne nie będzie.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane