statystyki

Urząd nie ucierpi, gdy radny mieszka z burmistrzem

autor: Małgorzata Raczkowska08.02.2016, 10:07; Aktualizacja: 08.02.2016, 11:32

Pani pełniąca funkcję zastępcy burmistrza w moim mieście żyje w nieformalnym związku z radnym, który zasiada w komisji rewizyjnej rady miejskiej – opowiada pan Janusz. – Czy to w porządku – zastanawia się czytelnik. – Czy w tym przypadku możemy mówić o konflikcie interesów? Czy gdyby zastępca burmistrza i radny byli małżeństwem, któreś z nich musiałoby zrezygnować ze swojej funkcji – pyta.

Filarem funkcjonowania organów samorządu terytorialnego jest zasada bezstronności. Ograniczenia w działalności radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast istnieją, a wprowadzono je po to, by nie doszło do sytuacji, w której przedstawiciele lokalnej społeczności musieliby wybierać pomiędzy dobrem własnym a dobrem jednostki samorządowej.

Zasadą zapisaną w ustawie o samorządzie gminnym jest ograniczenie działalności gospodarczej radnego – wyjaśnia Kinga Rochalska, aplikant adwokacki w Kancelarii Prawnej PIERÓG & Partnerzy. Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek ani wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskali mandat. Nie mogą też zarządzać taką działalnością ani być przedstawicielami czy pełnomocnikami w jej prowadzeniu. Nie wolno im posiadać pakietu większego niż 10 proc. udziałów lub aukcji w spółkach prawa handlowego z udziałem gminnych osób prawnych. Istnieją także zakazy odnoszące się bezpośrednio do radnych, ich małżonków, wójtów, zastępców wójtów, sekretarzy gminy, skarbników gminy, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz osób zarządzających i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi. Osoby pełniące te funkcje nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby. Wybór lub powołanie ich na wskazane funkcje są z mocy prawa nieważne.

Jak jednak tłumaczy Kinga Rochalska, odnosi się to wyłącznie do radnych. Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem (patrz podstawa prawna), że nie dotyczą one małżonków funkcjonariuszy samorządowych. Ich celem jest bowiem ograniczenie niekorzystnej dla jednostki samorządu terytorialnego działalności radnych, a także ochrona ich niezależności przed naciskami organu wykonawczego. Tak więc to, że konkubenci lub małżonkowie zajmują funkcje w organach stanowiących i wykonawczych samorządu terytorialnego z mocy prawa nie prowadzi do konfliktu interesów.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane