statystyki

Jak skonstruować budżet projektu w ramach EFS

autor: Ewa Nowińska03.02.2016, 09:26; Aktualizacja: 03.02.2016, 10:28

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Od tego zależy nie tylko punktacja w procesie oceny merytorycznej wniosku, lecz także jego poprawna realizacja. Ważne też, by nie pominąć żadnego z niezbędnych kosztów kwalifikowalnych.

Budżet projektu w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie 2014–2020 to nadal budżet zadaniowy, tak jak było w perspektywie 2007–2013. Rozliczamy więc wykonanie konkretnych zadań, nie pojedynczych pozycji. Konstruując budżet, musimy zadbać o jego spójność z częścią opisową. Zdarza się, że opis projektu i konstruowanie budżetu wykonują różne osoby. Wówczas łatwo przeoczyć coś, co zostało opisane w części merytorycznej (i odwrotnie).

W obecnej perspektywie są większe niż w poprzedniej wymagania do uzasadnień pod szczegółowym budżetem. Trzeba uzasadnić przyjęte w projekcie zadania zlecone, sposób pozyskania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, cross financing (w tej perspektywie definiowany inaczej niż w latach 2007–2013). Ponadto należy uzasadnić przewidziany w projekcie wkład własny, podać informację o wkładzie rzeczowym i opłatach pobieranych przez uczestników, uzasadnić sposób wyliczenia dochodu (o ile występuje). Należy też wyspecyfikować, czy dany wydatek stanowi koszt personelu projektu, zadania zleconego, cross financingu, środka trwałego, czy jest ponoszony poza UE, czy stanowi pomoc publiczną, czy pomoc de minimis, czy zastosowana została stawka jednostkowa, czy wydatek stanowi wkład własny. Powyższe definiujemy poprzez zaznaczenie odpowiedniego check boxu we wniosku aplikacyjnym.

Konstruując budżet, należy mieć na uwadze, czy zaplanowane wydatki są na pewno kwalifikowalne, a więc czy spełniają łącznie poniższe warunki: będą poniesione w okresie wskazanym w umowie o dofinansowanie, są zgodne z przepisami prawa unijnego i krajowego, są zgodne z programem operacyjnym i szczegółowym opisem osi priorytetowej, są niezbędne do realizacji celów projektu, zostaną poniesione w związku z realizacją projektu, ich poniesienie będzie dokonane w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny z zachowaniem zasady uzyskania najlepszych efektów z danych nakładów. Realizując projekt, należy dodatkowo zadbać, aby wydatki były należycie udokumentowane i zgodne m.in. z wytycznymi kwalifikowalności.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane