statystyki

Działalność gospodarcza w domu. Które śmieci są prywatne, a które firmowe?

autor: Małgorzata Raczkowska21.06.2013, 07:17; Aktualizacja: 21.06.2013, 12:47
Rada m.st. Warszawy zadecydowała w maju ubiegłego roku, że miasto po 1 lipca zapewni odbiór śmieci z wszystkich nieruchomości, na których powstają odpady komunalne, w tym także z lokali usługowych i biur.

Rada m.st. Warszawy zadecydowała w maju ubiegłego roku, że miasto po 1 lipca zapewni odbiór śmieci z wszystkich nieruchomości, na których powstają odpady komunalne, w tym także z lokali usługowych i biur.źródło: ShutterStock

Jestem informatykiem, a żona psychologiem. Pracujemy na zasadzie samozatrudnienia. Siedziby firm mieszczą się w naszym mieszkaniu na warszawskim Ursynowie – opowiada pan Jakub. – To właściwie dwa komputery na jednym długim biurku. Ja pracuję tylko przy monitorze, przez sieć kontaktuję się z pracodawcą i wysyłam faktury. Żona nie przyjmuje pacjentów w domu: świadczy usługi na rzecz dwóch poradni i jednej firmy szkoleniowej. Czasem wydrukuje kilka kartek, które syn wykorzystuje jako „jednostronnie czyste”, rozwiązując na nich zadania. Nie produkujemy więc śmieci jako przedsiębiorcy, a jedynie jako osoby prywatne. Czy mimo to powinniśmy mieć dwa kosze na odpadki i dodatkową umowę na wywóz „firmowych” śmieci?

Reklama


Reklama


Nie ma takiej konieczności. Osoby prowadzące jednoosobowe przedsiębiorstwa we własnych mieszkaniach, które wytwarzają wyłącznie odpady komunalne w niewielkiej ilości, nie muszą zawierać odrębnej umowy na odbiór odpadów. Ale uwaga! Dotyczy to tylko takich przedsiębiorców jak pan Jakub i jego małżonka.

Rada m.st. Warszawy zadecydowała w maju ubiegłego roku, że miasto po 1 lipca zapewni odbiór śmieci z wszystkich nieruchomości, na których powstają odpady komunalne, w tym także z lokali usługowych i biur. Jeżeli właściciel jednoosobowej firmy prowadzi biuro we własnym domu, powinien uiszczać opłatę mieszaną – część powierzchni rozliczyć według metody przyjętej dla nieruchomości zamieszkałych, a część, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, jako przedsiębiorstwo. Opłata będzie w tym przypadku stanowiła sumę tych dwóch wartości – takie wyjaśnienia odebraliśmy z urzędu miasta.

To rozwiązanie dotyczy jednak tych rodzajów działalności, które powodują powstawanie odpadów.

Dla przykładu: osoba wykonująca jednoosobową działalność gospodarczą we własnym domu jednorodzinnym polegającą na usługach poligraficznych, prowadzeniu warzywniaka, zakładu kosmetycznego itp. powinna wyodrębnić powierzchnię firmową i zapewnić odrębny odbiór śmieci.

Z kolei samozatrudnieni, którzy sprzedają jedynie wysiłek intelektualny, nie produkując przy tym odpadów w sensie fizycznym, nie muszą się troszczyć o odrębny wywóz śmieci.

Warto jednak dodać, ze na odbiór odpadków wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej zdecydowały się przede wszystkim duże miasta. Znacząca większość gmin – zgodnie z nową ustawą śmieciową – przejęła na siebie obowiązek odbierania śmieci produkowanych przez mieszkańców, na starych zasadach pozostawiając kwestię usuwania śmieci od przedsiębiorców.

Podstawa prawna

Art. 1 pkt 17 ustawy z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. nr 152, poz. 897).

Art. 3–5 i nast. ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 391).

PORADA EKSPERTA

Gmina ma obowiązek zorganizować odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Z kolei do gminy należy decyzja, czy w drodze uchwały postanowi również odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, czyli od firm, biur, sklepów itp. Gmina decyduje więc, czy będzie odbierała odpady komunalne od przedsiębiorców (rozumianych jako nieruchomości niezamieszkałe), czy też nie, bez względu na to, czy wyrażą oni zgodę. W przypadku nieobjęcia przez gminę systemem odbioru odpadów przedsiębiorcy ci będą funkcjonowali na podobnych jak dotychczas zasadach, a więc na podstawie umów z firmą odbierającą śmieci. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które wytwarzają wyłącznie odpady komunalne w niewielkiej ilości, nie muszą zawierać odrębnej umowy z firmą odbierającą odpady.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Sanosis(2013-06-21 07:54) Odpowiedz 00

  Jak miło, dziennikarz Gazety Prawnej nie odróżnia siedziby i miejsca prowadzenia działalności.

 • wykańczany obywatel RP(2013-06-21 09:30) Odpowiedz 00

  a czy ta idiotyczna ustawa przewiduje, że jeżeli lokal mieszkalny nabyty w innej miejscowości , w innej części kraju, w którym nikt nie przebywa przez 360 dni w roku musia też dokonywać comiesięcznych dodatkowych opłat za "produkcję śmieci "? Przecież to kolejny idiotyzm spłodzony przez (p)osłów tej kadencji sejmu. Znów trzeba płacić za coś z czego się nie korzysta ( podobnie jak abonament RTV)

 • MBK(2013-06-21 11:45) Odpowiedz 00

  Jakim prawem współwłaściciele wspólnoty mieszkaniowej zostali zrównani ze spółdzielcami. Zarząd i wynajęty administrator sprawują zarząd częścią wspólną nieruchomości; zaś podatek śmieciowy jest indywidualnym ustawowym obowiązkiem właściciela analogicznie jak podatek od nieruchomości.
  Jest sprawą wewnętrzną wspólnoty utrzymanie z funduszu eksploatacyjnego miejsca na pojemniki.
  Jedynie odpady powstające w części wspólnej budynku oraz na działce gruntowej(np. ścinana trawa), czyli powstające w niezamieszkałej części nieruchomości obciążają wspólnotę jako całość i pokrywane są proporcjonalnie do udziałów współwłaścicieli - zaliczkowo wnoszona na konto wspólnoty a dalej do gminy w jej imieniu działający zarządca/administrator lub zarząd w wysokości uchwalonej lokalną uchwałą.
  W jaki sposób właściciel otrzyma potwierdzenia wywiązywania się z ustawowego obowiązku wnoszenia podatku śmieciowego?

 • EWA(2013-06-24 16:03) Odpowiedz 00

  a co kiedy najemca nie jest strona, nie ma umow ani warunkow zamieszkania, nie ma smieci i nie ma czynszu bo trwa postepowanie 24 lata o wlasosc nieruchomosci?
  czy pachnace sianem smiecie to jego, czy moze agencji co to chce uprawnienia najemcy za kazda wygrana sprawe?

 • irpu(2013-09-20 11:31) Odpowiedz 00

  Wg mojej gminy muszę zawrzeć umowę na odbiór odpadów, mimo, że sprzedaje tylko "wysiłek intelektualny", bo w ustawie nie ma możliwości zwolnień, więc niech autor artykułu się douczy raczej.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama