statystyki

Rada gminy musi mieć podstawy, aby blokować zwolnienie radnego z pracy

autor: Leszek Jaworski04.10.2017, 20:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Ustawodawca przyznał radnym szczególną ochronę, która ma zapewnić im swobodę w wykonywaniu mandatu, a nie szczególne przywileje w zakresie trwałości stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Starosta postanowił wypowiedzieć umowę o pracę naczelnikowi wydziału w starostwie. Powodem była utrata zaufania do urzędnika spowodowana wynikami audytu. Ponieważ pełnił on jednak funkcję radnego rady gminy, więc starosta zwrócił się do niej o wyrażenie zgody na wypowiedzenie umowy o pracę. Rada gminy jej nie wydała. W uzasadnieniu uchwały wskazała, że radny aktywnie bierze udział w komisji budżetu i finansów, której jest przewodniczącym, i w pracach rady. Dlatego – jej zdaniem – by w dalszym ciągu mógł wypełniać swoją funkcję, należy zapewnić mu stabilność zatrudnienia. Czy odmowa wydania zgody była zasadna?

Nie, gdyż jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 lipca 2017 r. (sygn. akt II OSK 1454/17), ogólnikowe uzasadnienie w uchwale odmowy wydania zgody na rozwiązanie umowy o pracę radnego związane z zapewnieniem mu stabilności zatrudnienia nie usprawiedliwia jej braku. Co więcej, NSA wskazał, że wyniki audytu są dostatecznie mocnym argumentem, który pozbawia radę gminy możliwości odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie z nim stosunku pracy. Zdaniem sądu rada nie ma uprawnień do oceny znaczenia audytu do podważenia zasadności wniosku o wyrażenie zgody.

Ostatecznie rozstrzyga sąd

NSA podkreślił także, że uchwała rady o wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym nie rozstrzyga, czy ma on być zwolniony. Akt ten jedynie usuwa przeszkodę i pozwala na rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę, do którego należy ocena przyczyn wypowiedzenia, a w razie rozwiązania stosunku pracy rozstrzygnięcie sporu będzie należało do właściwości sądu powszechnego.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane