statystyki

Uczniowie mogą być spokojni, radni nie zamknęli szkół

autor: Paweł Sikora14.06.2017, 09:48
Całe zamieszanie wokół otwockich gimnazjum wzięło się z wadliwego zapisu w uchwale rady miasta z 30 marca 2017 r., nr XLVII/354/1, w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Całe zamieszanie wokół otwockich gimnazjum wzięło się z wadliwego zapisu w uchwale rady miasta z 30 marca 2017 r., nr XLVII/354/1, w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.źródło: ShutterStock

Przypadkowe uchylenie przez radnych Otwocka uchwał w sprawie założenia gimnazjów nie jest równoznaczne z natychmiastową likwidacją tych placówek.

Całe zamieszanie wokół otwockich gimnazjum wzięło się z wadliwego zapisu w uchwale rady miasta z 30 marca 2017 r., nr XLVII/354/1, w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. W efekcie w mediach pojawiły się informacje, że radni Otwocka zlikwidowali wszystkie gimnazja. Uchwała w trybie kontrolnym została przeanalizowana przez biuro prawne wojewody. To jednak nie dopatrzyło się na tyle istotnych uchybień, by skutkowały one koniecznością wyeliminowania dokumentu z obrotu prawnego.

Zielone światło

Jak twierdzi Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego, uchwała została wydana na podstawie ustaw reformujących oświatę i dotyczy dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Określiła ona plan sieci szkół, granice ich obwodów, oraz warunki przekształcenia wszystkich czterech gimnazjów w szkoły podstawowe ( załączniku nr 5 do uchwały). Dniem zakończenia działalności gimnazjum jest 31 sierpnia br., co zdaniem wojewody wynika wprost z treści uchwały, jak i z przepisów reformujących oświatę.

Sprawę podobnie widzi Kuratorium Oświaty w Warszawie, które jeszcze przed wydaniem uchwały opiniowało jej założenia merytoryczne. – W związku z realizacją reformy oświaty dotychczasowe gimnazja nie są wygaszane, lecz zgodnie z art. 129 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo oświatowe zostały na mocy uchwały przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe prowadzone przez gminę Otwock – twierdzi Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy kuratorium.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane