statystyki

Pracodawca nie musi płacić za nieobecność radnego

autor: AR19.04.2017, 17:00
praca, pracownik

Wniosek o zwolnienie pracownik radny może złożyć w każdym momencieźródło: ShutterStock

Radny prowadził gospodarstwo rolne. Miesiąc temu zatrudnił się też w prywatnej firmie jako magazynier. Okazało się, że jego szef wymaga od niego pełnej dyspozycyjności. Czy musi go zwalniać na sesje w gminie i posiedzenia komisji?

Reklama


Tak. Zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.) pracodawca ma obowiązek zwolnić radnego z pracy dla umożliwienia mu udziału w pracach organów gminy. Formalnie oznacza to np. obowiązek zwolnienia radnego na czas trwania sesji rady wraz z czasem potrzebnym na dojazd i powrót.

Przepis nie wskazuje jednak, jak często oraz w jakim wymiarze powinno owo zwolnienie pracownika następować. Wniosek o zwolnienie pracownik radny może złożyć w każdym momencie. Przepisy nie wymagają, aby z taką prośbą występował z odpowiednim wyprzedzeniem. W praktyce często powoduje to dezorganizację pracy u pracodawcy. Dlatego powinien on wymagać, aby radny informował o swojej nieobecności jak najwcześniej. Najlepiej zaraz po zakończonych obradach.


Pozostało jeszcze 23% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama