statystyki

Na starcie kariery 2 600 zł, czyli zarobki w pierwszym roku pracy

19.03.2016, 10:03; Aktualizacja: 19.03.2016, 14:59
pieniądze, wynagrodzenie, pensja

Najmłodsi stażem pracownicy, których doświadczenie zawodowe w 2015 roku nie przekraczało dwunastu miesięcy, zarabiali przeciętnie 2 600 PLN brutto miesięcznie. źródło: ShutterStock

Najmłodsi stażem pracownicy zarabiali w 2015 roku przeciętnie 2 600 PLN brutto miesięcznie - wynika z badania przeprowadzonego przez wynagrodzenia.pl.

Reklama


Reklama


Najmłodsi stażem pracownicy, których doświadczenie zawodowe w 2015 roku nie przekraczało dwunastu miesięcy, zarabiali przeciętnie 2 600 PLN brutto miesięcznie. Podana kwota to mediana wynagrodzeń całkowitych brutto. Oznacza to, że połowa z nich zarabiała poniżej, a połowa powyżej wskazanej kwoty. Z kolei 25% najwyżej wynagradzanych pracowników o stażu pracy krótszym niż rok otrzymywało miesięcznie przynajmniej 3 500 PLN brutto. Najniżej opłacane 25% zarabiało natomiast mniej niż 2 040 PLN miesięcznie.

Spośród pracowników najmłodszych stażem, najwięcej zarabiali w 2015 roku zatrudnieni w branży IT. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła bowiem 3 200 PLN brutto miesięcznie. Powyżej ogólnej mediany dla osób o stażu pracy do roku zarabiali jeszcze zatrudnieni w bankowości, przemyśle ciężkim i usługach dla biznesu. Z kolei najniższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy usług dla ludności i handlu.

Również pod względem przeciętnych zarobków na poszczególnych stanowiskach w pierwszym roku pracy wyraźnie wybijają się zawody związane z IT. Mediana wynagrodzeń programistów C/C++ wyniosła w 2015 roku 3 775 PLN brutto miesięcznie, a tylko niewiele mniej zarabiali programiści Java i .NET. Tymczasem zarobki sprzedawców/kasjerów czy np. magazynierów były niemal o połowę niższe niż na stanowiskach programistycznych.

W 2015 roku w badaniu uczestniczyło 161 224 osób (28,3% więcej niż w 2014 roku). Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 143 010 respondentów. 63,3% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 68% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69,2% ma wykształcenie wyższe, 45,2% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79,1% pracuje w firmach prywatnych.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

Reklama

  • wojtek(2016-03-20 16:47) Odpowiedz 256

    Ja jestem lekarzem, odpowiadam za życie ludzkie i zarabiam 1900zł wraz z 4 dyżurami w miesiącu

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • gośc(2016-03-19 15:33) Odpowiedz 144

    kto to pisał co za debil??? ja mam 16 lat stażu i 2tys brutto

  • litości co oni wypisują(2016-03-19 11:34) Odpowiedz 123

    co wy wypisujecie, ja się zastrzelę, najmłodsi zarabiają 2600 brutto, skąd takie dane, mam 36 lat pracy budżetówka (powiatowy sanepid) i mam 2300 zł brutto

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Anka(2016-03-19 16:36) Odpowiedz 101

    Ja w biurze w Sądzie Rejonowym po 6 latach mam 1970 brutto.Kto wypisuje te bzdety?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Polskie nagrania, zaraz, jak to leciało?(2016-03-20 15:30) Odpowiedz 70

    Poniżej sześciu tysięcy - idiota albo złodziej?

  • pracownik budzetowy.(2016-03-19 16:06) Odpowiedz 61

    Jaki pismak wypisuje takie totalne bzdury to ten chyba z brukowca.Większość mlodych ludzi pracuje na śmieciówkach z ZUSem od 1650 brutto.

  • KOLEJNY pRACOWNIK bUDŻETOWY(2016-03-19 17:02) Odpowiedz 40

    Dokładnie, ja też mam 36 lat (12 lat pracy), również pracuje w budżetówce (Uczelnia Wyższa) i zarabiam 2 500,00 Brutto.

  • z(2016-03-19 20:25) Odpowiedz 28

    Wy to jesteście nieudacznicy chyba, żeby po kilku latach zarabiać nadal 2500 brutto

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • budżetówka funkcj CBA(2016-03-20 15:02) Odpowiedz 11

    7 tys na łapę i po 15 latach nieco mniej na Emce.....

  • polska biedota(2016-03-19 21:33) Odpowiedz 11

    ale budżetówkę ********* rząd opłaca, zgroza, wstyd, przecież oni nie mają motywacji do pracy i się dziwicie, że *********** swoją pracę aby od siebie, to tylko idiota uczciwie pracuje za taką jałmużnę

  • m(2016-03-21 06:56) Odpowiedz 00

    ogólnie w wiekkszości zarobki w tym kraju marne, włądza okrada i rznej maści złodzieje znimi powiazani ale tez nie , co z ta bramża tzw IT , zed nibty cza co oni tam mają rzodować jak tp prawda , przezcież to kupa dyletanctwa i lekceważenia wielu wokół be ządnej odpowiedzialnosci, ukrywania prawdy

  • XYZ(2016-03-22 06:51) Odpowiedz 00

    Koszty pracy są bardzo wysokie. Cała sfera budżetowa obwarowana przywilejami z poprzedniej epoki, na które muszą zarobić pracownicy pozbawieni dawno wszystkich poprzednich przywilejów. Trzynaste pensje - wynagrodzenie z zysku , nagrody jubileuszowe, wysługi lat, odprawy itp. kiedy taka duża dziura budżetowa to nonsens. ŻADEN RZĄD TEGO NIE ZMIENI. NIKT Z KORYTKA SOBIE NIE UJMIE. ODWROTNIE, KAŻDY NOWY ZACZYNA OD PODWYŻEK WYNAGRODZENIA.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Lex(2016-03-21 13:02) Odpowiedz 00

    Kto pracowalby jako programista za 3.5k PLN? Chyba jakis niedojda, co roboty na zachodzie znalesc nie potrafi.

  • Antoni(2016-03-21 11:13) Odpowiedz 01

    Zarobki bardzo wahają się zależnie od tego w jakim mieście i w jakiej firmie pracujemy. Na początek obawiam się nie można liczyć na zbyt wiele. Ja w sumie nie zarabiam dużo więcej...ale niestety trzeba szukać lepszej pracy a nie narzekać. Już mam trochę doświadczenia, przypomniałem sobie angielski z metodą Emila Krebsa z krebsmethod.com tak lepiej, wiec teraz powinienem znaleźć coś lepszego wreszcie.

  • tez biedota pracujaca(2016-03-19 22:51) Odpowiedz 00

    z(dzisiaj 20:25)-ale "mundry" się znalazł/la, nie każdy mieszka w warszawie aby mieć wymagania wobec wynagrodzenia

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • xyz(2016-03-22 09:13) Odpowiedz 01

    prawnik- Szczecin. Odpowiedz proszę czy w budżetówce już nie ma tych świadczeń, które wymieniłam? Zapomniałam o kilku tysięcznych nagrodach na koniec roku, dodatkach motywacyjnych, odznaczeniach za dobrą pracę, itp...., itp