statystyki

Badanie czynników szkodliwych nie zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionego

autor: Maciej Ambroziewicz17.03.2016, 09:20; Aktualizacja: 27.04.2016, 13:06
Firma przyjazna MSP na start

Pracodawca powinien przeprowadzać pomiary bez względu na wymiar czasu spędzany przy stanowisku pracy.źródło: Materiały Prasowe

Czy obowiązek przeprowadzania pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia jest uzależniony od czasu, jaki pracownik spędza w narażeniu na dany czynnik? Czy na obowiązek przeprowadzenia takich pomiarów wpływa fakt, że pracownicy pracują krócej niż 8 godzin dziennie?

Reklama


Reklama


Polecany produkt: Czas pracy >>>

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w zakresie ochrony pracowników przed chorobami zawodowymi i innymi schorzeniami związanymi z pracą jest przeprowadzanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia. Pracodawca powinien rejestrować i przechowywać ich wyniki, a także udostępniać je pracownikom. Obowiązki te wykonuje na swój koszt.

Tryb, metody, rodzaj i częstotliwość wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy, a także sposób rejestrowania i przechowywania ich wyników, jak również przypadki, w których konieczne jest prowadzenie pomiarów ciągłych, reguluje rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Natomiast wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych oraz natężeń fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy określa rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Przepisy bhp, w tym wskazane wyżej rozporządzenia, nie uzależniają jednak obowiązku przeprowadzania pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy od czasu, jaki pracownik spędza w narażeniu na dany czynnik. Obowiązek ten zależy wyłącznie od występowania takiego czynnika oraz wyników poprzednich badań. Należy bowiem zauważyć, że w przypadku np. czynników chemicznych, nawet krótkotrwałe narażenie na nie dla niezabezpieczonego odpowiednio pracownika (np. w środki ochrony indywidualnej) może nieść negatywne skutki dla jego organizmu. Podobnie jest w przypadku czynników fizycznych (np. hałasu) – już krótkotrwała ekspozycja może prowadzić do nieodwracalnych zmian (np. uszkodzenia słuchu). Pracodawca powinien zatem przeprowadzać pomiary bez względu na wymiar czasu spędzany przy stanowisku pracy, na którym występuje narażenie na dany czynnik szkodliwy dla zdrowia. Takie pomiary należałoby więc przeprowadzić również wtedy, gdy pracownik pracuje w narażeniu krócej niż 8 godzin dziennie.

Podstawa prawna

Art. 227 par. 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. poz. 817).

Rozporządzenie ministra zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33, poz. 166).


Pozostało jeszcze 88% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama