statystyki

Lekarze, nauczyciele: Będzie weryfikacja specjalistów bez uprawnień

12.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 12.02.2016, 09:08
Rozmowa kwalifikacyjna

Obecnie pracodawcom trudno jest oceniać zaświadczenia czy świadectwa, którymi chwalą się kandydaci do pracy.źródło: ShutterStock

Mimo że obowiązują już przepisy nakazujące informować o lekarzach czy nauczycielach, którzy stracili prawo wykonywania zawodu, w praktyce wciąż nie ma ich wykazu. Powód? Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do ustawy.

Od 18 stycznia 2016 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane stosować mechanizm ostrzegania w postaci tzw. alertu. Został on wprowadzony dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/55/UE z 20 listopada 2013 r. zmieniającą dyrektywę 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych i rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (Dz.Urz. UE z 2013 r. L 354, s. 132). Do polskiego prawa implementowano ją ustawą z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65, dalej: ustawa o zasadach uznawania kwalifikacji), która weszła w życie 18 stycznia 2016 r.

Mechanizm ten polega na tym, że organy danego kraju za pośrednictwem systemu wymiany informacji IMI przekazują ostrzeżenie o pracownikach ochrony zdrowia oraz o osobach prowadzących działalność związaną z edukacją małoletnich, którym instytucja publiczna lub sąd zakazał wykonywania zawodu lub ograniczył jego zakres (czasowo lub na stałe). Informacje o specjalistach bez uprawnień trafią do IMI bez względu na to, czy korzystają oni albo zamierzają skorzystać z możliwości podjęcia pracy w innym państwie UE. RAMKI 1, 2 I 3

Do systemu IMI trafią też informacje dotyczące osób, które posłużyły się sfałszowanym dyplomem. Dotyczy to wszystkich zawodów regulowanych. Informacja zostanie przekazana do systemu w sytuacji, gdy sąd wyda orzeczenie w sprawie używania podrobionych lub przerobionych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji zawodowych lub uprawnień, złożonych wraz z wnioskiem w postępowaniu w sprawie ich zatwierdzenia w danym kraju. Tyle teoria. W praktyce jednak do uruchomienia systemu jeszcze daleko.

– Na razie nie możemy przekazywać informacji w ramach mechanizmu ostrzegania o lekarzach, którzy utracili uprawnienia. Nie jest to jednak nasza wina. Brakuje bowiem odpowiedniego modułu, z którego moglibyśmy skorzystać. Wciąż na niego czekamy – wyjaśnia Joanna Dejewska z Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

Kiedy to nastąpi

Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prace nad uruchomieniem mechanizmu ostrzegania są w toku.

– System IMI już funkcjonuje. Trwa rejestracja właściwych organów do wprowadzania informacji na temat osób, które utraciły prawo do wykonywania zawodu. Prace te są prowadzone we współpracy z nimi oraz z Komisją Europejską – informuje Katarzyna Zawada, rzecznik MNiSW.

Tego, kiedy rejestracja się zakończy, aby system można było w praktyce wykorzystać do ostrzegania przed specjalistami bez uprawnień, na razie nie wiadomo.

– Rejestracja będzie dokonana tak szybko, jak będzie to możliwe – zapewnia jednak Katarzyna Zawada. – Liczba organów, które odpowiadają za poszczególne zawody, jest trudna do określenia. Przypadki posłużenia się fałszywym dokumentem dotyczą wszystkich zawodów regulowanych, więc liczba tych instytucji jest duża. Jeśli chodzi o informacje o zakazie, zawieszeniu, ograniczeniu albo pozbawieniu prawa wykonywania zawodu jest ich mniej, bo dotyczą one ograniczonej grupy zawodów – tłumaczy Katarzyna Zawada.

Szacuje się, że w Polsce jest około 130 organów właściwych do przekazywania informacji o osobach pracujących w zawodach regulowanych.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane