statystyki

Wszystkie staże dla absolwentów będą płatne

autor: Michalina Topolewska12.08.2015, 07:26; Aktualizacja: 12.08.2015, 10:30
kobieta-zawody-praca

Praktykant zostanie też objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.źródło: ShutterStock

20 proc. najniższej pensji będzie wynosić minimalne wynagrodzenie dla praktykanta. Będzie on też miał opłacone składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Reklama


Reklama


Takie zmiany przewiduje złożony przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. nr 127, poz. 1052). Jego celem jest wdrożenie do krajowych przepisów zaleceń Rady w sprawie ram jakości dla staży, przyjętych przez Komisję Europejską jeszcze pod koniec 2013 r. Mają one służyć poprawie sytuacji młodych osób, które po zakończeniu nauki nie mogą znaleźć pracy i korzystają z różnego rodzaju praktyk.

Nowelizacja zakłada, że praktyka absolwencka nie będzie już mogła się odbywać bezpłatnie, i wprowadza minimalną wysokość wynagrodzenia, które powinien otrzymać stażysta. Ma ono wynosić 20 proc. najniższej pensji, która obecnie wynosi 1750 zł. Natomiast tak jak do tej pory maksymalna wysokość świadczenia pieniężnego dla praktykanta nie może przekroczyć dwukrotności minimalnej płacy.

– Kwota wynagrodzenia została określona na takim poziomie, aby nie zniechęcać pracodawców do przyjmowania młodych osób na staż – przekonuje Izabela Katarzyna Mrzygłocka, poseł PO reprezentująca wnioskodawców.

Jednak zdaniem Piotra Palikowskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, jest ona zbyt niska, bo absolwent dostanie do ręki zaledwie 250 zł. – Nie wpłynie to na polepszenie sytuacji młodych osób na rynku pracy. Co więcej, dalej bardziej opłacalne będzie zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna, aby potem można było uzyskać skierowanie na staż z urzędu pracy, za który przysługuje wyższe świadczenie – dodaje.

Praktykant zostanie też objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Składki będą odprowadzane przez podmiot przyjmujący na staż, a podstawę ich wymiaru będzie stanowić kwota wypłacanego wynagrodzenia. Praktykant będzie też miał prawo do trzech wolnych dni, za które nie będzie tracił świadczenia pieniężnego (przy dłuższej nieobecności już tak). Nowelizacja doprecyzowuje również, jakie elementy powinna zawierać umowa o staż absolwencki, oraz zobowiązuje pracodawcę do wyznaczenia osoby, która będzie pełniła funkcję opiekuna praktykanta. Dodatkowo nakłada obowiązek wystawienia zaświadczenia o odbyciu praktyki.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Etap legislacyjny

Projekt nowelizacji wpłynął do Sejmu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • POlak(2015-08-13 10:47) Odpowiedz 00

  Pracować za 50 euro cały miesiąc w Polsce czy 5 godzin w UK ?? hmmm ciężki wybór :)

 • lukas(2015-08-13 12:13) Odpowiedz 00

  Geniusze z tych posłów PO - gratuluję ich wyborcom! Moga być z nich dumni!
  Niedługo nas z 20 mln zostaje przez ich politykę mistrzów!

 • ona(2015-08-12 11:12) Odpowiedz 00

  250 zł to strasznie mało...i potem się dziwią że ludzie późno wyprowadzają się z domu rodzinnego i niechętnie zakładają rodzinę

 • Mateusz Z.(2015-08-12 11:25) Odpowiedz 00

  Ostatecznie pomysł i tak będzie niewypałem - nie ma obowiązku podpisywania takiej umowy, można od razu napisać "umowę o praktyki bezpłatne" lub jakoś to obejść. Ostatecznie, w ustawie jest zapis, ze umowa o praktyki absolwenckie nie możne być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące ( z jednym pracodawcą).

  Jeżeli nowela prowadzi np 7 miesięczny okres, to wtedy ma to sens.

 • M.(2015-08-12 12:17) Odpowiedz 00

  Właśnie takie pomysły "psują" pracodawców,. Jeżeli za takie pieniądze ktoś będzie przychodził do pracy(na praktyki) to dlaczego mój pracownik zarabiający 1500 zł chce podwyżkę? 250 zł to kpina. Oczywiście dla absolwentów to nauka, ale np. w mojej pracy wykonują oni te same czynności co pracownicy. Może nie są tak sprawni, muszą zadawać więcej pytań, bo nie mają doświadczenia, ale jednak oddają nam 8 godzin swojego życia dziennie. Muszą jeść, ubrać się, gdzieś mieszkać. Wiem co to znaczy gdy bezpośrednio po studiach trzeba żyć jeszcze na garnuszku rodziców, bo pracodawca uważa, że " w tym wieku nie trzeba zarabiać". Jednak trzeba - bo nieliczni w tym wieku chcą, żeby było ich stać na zagraniczne wakacje, większość marzy o tygodniu na mazurach ( co często kosztuje większość pensji) . Dlatego też powinno wynagrodzenie dla praktykantów powinno wynosić np 50% zarobków osób na podobnym stanowisku. A u nas wiadomo - minimalna kwota = to co muszę dać i na więcej nie licz.

 • konoa(2015-08-17 16:41) Odpowiedz 00

  Warto wspomnieć, że na praktyce absolwenckiej często są studenci ( nie tylko absolwenci studiów) jak za dużo będzie wymagał ustawodawca to student nie będzie miał gdzie zdobyć doświadczenie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama