Poszczególne resorty przygotowały dla posłów informacje, jak zmieniła się absencja funkcjonariuszy w ciągu pierwszego roku obowiązywania znowelizowanej ustawy. Dane pokazują, że spadła liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich.
We wtorek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zapoznała się z informacją resortu sprawiedliwości dotyczącą 27 tys. funkcjonariuszy SW. Wynika z niej, że od lipca do końca grudnia 2013 r. liczba dni zwolnień lekarskich wyniosła 187 tys., a w analogicznym okresie 2014 r. - 161 tys. dni, co oznacza spadek o 14 proc.
W służbach podległych MSW najwyższy procentowy spadek liczby funkcjonariuszy przebywających na L-4 miał miejsce w BOR – o 37 proc. W policji liczba zwolnień lekarskich spadła o 28 proc., a w SG o 20 proc.
W pierwszym roku obowiązywania ustawy w policji na zwolnieniach lekarskich przebywało 57 tys. funkcjonariuszy (łącznie ponad 1,1 mln dni zwolnienia). Rok wcześniej było to 79 tys. osób (ponad l,5 mln dni), co oznacza spadek o 28 proc.
W BOR w pierwszym roku obowiązywania ustawy na zwolnieniach lekarskich przebywało 591 funkcjonariuszy. Rok wcześniej było to 937 osób, co oznacza spadek o 37 proc. Po wprowadzeniu nowych przepisów liczba dni udzielonych zwolnień lekarskich wyniosła łącznie 16 tys. (rok wcześniej - 27 tys. dni).
W SG nastąpił spadek o 20 proc. liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich. Przed rokiem na zwolnieniach przebywało 7 tys. funkcjonariuszy (177 tys. dni), natomiast po zmianie przepisów liczba ta wynosiła 5 tys. osób (124 tys. dni).
W PSP od czerwca 2014 r. do końca maja 2015 r. na zwolnieniach przebywało 13 tys. strażaków (266 tys. dni) i utrzymuje się na porównywalnym poziomie.
Podobne dane przedstawiło MON. Średnia absencja chorobowa przypadająca na jednego żołnierza spadła o 20,7 proc. Liczba dni zwolnień lekarskich żołnierzy i funkcjonariuszy SKW od czerwca do końca listopada 2013 r. wyniosła 5 tys., a w analogicznym okresie 2014 r. - 3 tys. (spadek - o 41 proc.). W SWW średnia roczna liczba dni przebywania na zwolnieniach wyniosła w 2013 r. - 4,2 tys., a rok później - 4 tys. (spadek o 5 proc.).
Uzyskane w wyniku obniżenia "chorobowego" pieniądze przeznacza się w całości na fundusz nagród i zapomóg dla tych funkcjonariuszy, którzy wykonują zadania służbowe w zastępstwie chorych mundurowych.
Według nowych przepisów pełna stawka (100 proc.) zasiłku chorobowego jest utrzymana, jeśli choroba wynika z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży (w tym przypadku 100 proc. zasiłku wypłacane jest wszystkim ubezpieczonym), sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów. Pełna stawka jest też przyznawana w razie choroby podczas służby poza granicami Polski lub w przypadku, gdy choroba jest wynikiem działań o charakterze bohaterskim.
Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie jest też podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.
Funkcjonariusze i żołnierze, którzy przebywając na zwolnieniu lekarskim, będą pracować zarobkowo lub wykorzystywać zwolnienie niezgodnie z jego celem, stracą prawo do uposażenia za cały okres tego zwolnienia.
Kwestia obniżenia wysokości zasiłku chorobowego funkcjonariuszy mundurowych pojawiła się w 2011 r. MSW uzasadniało, że takie zmiany mają m.in. zapobiegać przypadkom nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniach lekarskich policjantów. Z przytaczanych wówczas danych wynikało, że na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy.