Jakie zalecenia może wydać sanepid po kontroli? Czy może nakazać, aby wybrany przez osoby kontrolujące pracownik przeprowadzał szkolenie z zakresu higieny pracy?
Pomimo tego, że osoba kontrolująca ma prawo zalecić pracodawcy przeszkolenie pracowników z zakresu higieny pracy, to jednak nie może wskazywać kontrolowanemu podmiotowi (w tym przypadku pracodawcy), który z jego pracowników powinien przeprowadzić takie szkolenie.
Po przeprowadzonej kontroli inspektor Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) może nakazać, w drodze decyzji, usunięcie w określonym terminie stwierdzonych uchybień higienicznych i zdrowotnych, a także wydać niezbędne ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzkiego decyzje o unieruchomieniu obiektu, zakładu pracy, jego części, wyłączeniu z eksploatacji środka transportu, wycofaniu z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo o podjęciu lub zaprzestaniu innych działań – jeżeli naruszenie wymogów higienicznych i zdrowotnych spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.
Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności przez sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny pracy w zakładach pracy, w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych. Realizacja powyższego zadania polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.
Do zakresu działania PIS w dziedzinie bieżącego nadzoru sanitarnego należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczących warunków zdrowotnych środowiska pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, a w szczególności w razie naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych, państwowy inspektor sanitarny może nakazać, w drodze decyzji administracyjnej, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień. Ponadto, jeżeli naruszenie wymagań, o których mowa powyżej, bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, państwowy inspektor sanitarny powinien nakazać unieruchomienie zakładu pracy lub jego części (stanowiska pracy, maszyny lub innego urządzenia), zamknięcie obiektu użyteczności publicznej, wyłączenie z eksploatacji środka transportu, wycofanie z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku, materiału i wyrobu przeznaczonego do kontaktu z żywnością, kosmetyku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo podjęcie lub zaprzestanie innych działań. Co ważne, decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
Z pewnością osoba kontrolująca nie może wskazywać kontrolowanemu, który z jego pracowników powinien przeprowadzić szkolenie dotyczące aspektów higieny pracy.
Podstawa prawna
Art. 1 pkt 2, art. 4, art. 27 ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 212, poz. 1263 ze zm.).