Przerwa świąteczna dla przedsiębiorców oznacza często zmniejszoną aktywność gospodarczą firmy. W związku z tym proponują oni swoim pracownikom skorzystanie z przysługujących dni urlopowych. Czy w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do złożenia wniosku w dziale kadr?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje co roku, w zależności od stażu pracy, 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Zobowiązany jest on wykorzystać go w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Pojawić się mogą jednak sytuacje, kiedy nie będzie to jednak możliwe. Wtedy pracownik musi wykorzystać go do 30 września następnego roku.

Prawo do urlopu jest niezbywalne oraz nie można go przekazać osobie trzeciej

Jak natomiast przepisy Kodeksu pracy mają się do kwestii zmuszania pracowników do skorzystania z przysługujących im urlopów w dniach poprzedzających święta? Takie rozwiązanie sugerowane przez pracodawców może mieć miejsce jedynie w momencie, gdy pracownicy wyrażą na nie zgodę. Kierownictwo nie może bowiem ustalić terminu dnia urlopowego pracownika bez odpowiedniego oświadczenia woli z jego strony. Pracownik nie może być zatem zmuszony do wzięcia urlopu wypoczynkowego (tym bardziej bezpłatnego), gdy odmawia on podpisania wniosku i jest gotowy wykonywać swoją pracę.

Można odpracować

Rozwiązaniem, które zastosować może kierownictwo, kiedy nie życzy sobie by praca świadczona była w określonych dniach, jest oddelegowanie pracownika do wykonania obowiązków w innym terminie. Jeśli wyznaczone dni te nie będą wypadać w sobotę lub niedzielę, pracownicy muszą wykonać wydane im polecenie.

Zwolnienie bez prawa do wynagrodzenia

Kolejnym sposobem pracodawcy na zorganizowanie dni wolnych w firmie jest zwolnienie pracowników ze świadczenia pracy w wyznaczonym okresie. Wykonanie tej czynności nie jest jednak równoznaczne z obcięciem wynagrodzenia za ustalone dni. Pracownicy zachowują bowiem ciągle prawo do pełnej, określonej w umowie pensji. Co więcej, dodatkowy dzień wolny ustalony przez firmę nie wiąże się również z koniecznością jego odpracowania w innym terminie.