Za stary na pracę. Twórcy Nestle i Starbucksa w Polsce nie mieliby szans na sukces

autor: Marcin Hadaj24.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 24.10.2014, 08:53
Klienci Starbucksa w jednej z jego kawiarnii w Szanghaju, Chiny.

Klienci Starbucksa w jednej z jego kawiarnii w Szanghaju, Chiny.źródło: Bloomberg

Henri Nestle założył firmę, gdy skończył pięćdziesiątkę. W tym samym wieku był Gordon Bowker, twórca kultowego Starbucksa. Gdyby żyli w Polsce, nikt nie chciałby ich zatrudnić

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • EN(2014-10-24 08:34) Zgłoś naruszenie 10

    No właśnie! I jak się ma ten temat do podwyższenia wieku emerytalnego? Szkoda gadać!

    Odpowiedz
  • AS(2014-10-24 11:32) Zgłoś naruszenie 10

    Chamsto z butw wyłazi u dużej części właścieli czy kadry zarządzającej :(.
    Selekja negatywna kadr "managerskich" daje o sobie znać.

    Odpowiedz
  • Bezrobotna(2014-10-24 10:34) Zgłoś naruszenie 10

    Polska to kraj bezprawia i upodlania ludzi tym 50+ mówi się wprost, że są za starzy do pracy,w ich sprawie nikt nawet palcem nie kiwnie i po co to całe ględzenie ? Gdzie IP i związki zawodowe ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lisa(2014-10-24 14:14) Zgłoś naruszenie 10

    Posrandia to kraj debili od 1989 roku, tutaj jest kult módości, gołej dupy i koślawych nóg - AMEN!

    Odpowiedz
  • xaaz(2014-10-24 09:18) Zgłoś naruszenie 10

    W tych danych statystycznych warto chyba zwrócić uwagę na pewien fakt: mnóstwo osób w Polsce w wieku 40-60 lat jest już na emeryturze na koszt pozostałych pracujących, w skutek "branżowych przywilejów" i nie pracuje nie dlatego, że nie może, ale dlatego że nie musi.

    Odpowiedz
  • sianie propagandy oraz tyfusowe media sąprzyczyną.(2014-10-26 20:02) Zgłoś naruszenie 11

    okradania ludzi pracy,którzy obecnie mają przepracowane 45 lat i będą pracować do 67 roku zycia czyli 52 lata,zapytanie do złodziei---pokażcie kraj gdzie pracownik pracuje pół wieku i płaci składki na posłów,osłó i innej maści cwaniaków,którzy na emeryturę przechodzą po przepracowaniu kadencji w sejmie bez względu na wiek.Mafia polityczna niech zejdzie do lamusa.

    Odpowiedz
  • Oko(2014-10-24 08:43) Zgłoś naruszenie 10

    TO NIE, ŻE ZA STARY, WIĘC SIĘ NIE NADAJE..Państwo Polskie doprowadza do tego, że ludzie nie widzą sensu otwierania własnej działalności gospodarczej.Bo cokolwiek otworzysz, to cały szereg utrudnień czeka i niewyobrażalne koszty..A jak przyjdzie zatrudnić kogoś,UCHOWAJ PANIE! to zanim cokolwiek zarobisz, wszystkim musisz najpierw zapłacić..Państwo polskie nie wspiera żadnej przedsiębiorczości.Niegospodarny ZUS ludzi też załamuje..TU JEST PIES POGRZEBANY...W Polsce mamy stale hasełka, obietnice, a jak znajdzie się ktoś odważny do działania, to zaraz dowalone z grubej rury! To ludzie,jak bociany! Wolą za granicę wiać, by przeżyć! Wygoniła Polska tyle milionów wspaniałych Polaków, ilu jeszcze wygoni..?

    Odpowiedz
  • wika(2014-10-24 14:18) Zgłoś naruszenie 10

    Wszystko razem - brak jakichkolwiek zabezpieczeń, brak możliwości otrzymania choćby części świadczeń po 35 latach pracy oraz poglądy i zachowania polskich "menedżerów" są przyczyną upodlenia ludzi 50+ , nie mówiąc o 55+ i więcej. Pracy dla nich nie ma a to ,co jest im oferowane to kpiny więc po 35- 40 latach pracy i płacenia składek i podatków zostają dziadami. Inna rzecz to rzetelność polskich mediów- emerytura to nie jałmużna, każdy płaci na nią składki przez kilkadziesiąt lat!

    Odpowiedz
  • andryjus(2014-10-24 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    dziękuję Panie Marcinie za ten artykuł. Nie zmieni on nic w moim 55 letnim życiu ale mogę go cytować na FB.

    Odpowiedz
  • dziadek(2014-10-24 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    oto dowód na przyjazne państwo

    Odpowiedz
  • Sceptyk(2014-10-24 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    "kto nie pasuje do szablonu wybielonych zębów i umięśnionego brzucha, może co najwyżej liczyć na posadę pomocnika sprzątaczki" - czy ja czytam DGP? Może jakieś argumenty, fakty, a nie tylko takie frazesy? Białe zęby i umięśniony brzuch? Moim skromnym zdaniem Autor za dużo czasu spędza oglądając amerykańskie seriale...

    Odpowiedz
  • Bzdurna treść artykułu-nawet Hausner nie potrafił.(2014-10-24 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    rozwiązać sprawy 50+,nie mówiąc o 60+gdzie pan Kamysz miał dograć ustawę---do dnia dzisiejszego,cisza.Poprostu zapytany Bucior-odpowiedział że podciągnięto 60+ pod 50+.No to przepraszam 10 lat różnicy wieku a przepisy takie same i niedopracowane przez lata..W Polsce w porównaniu do zachodu ,przyznacie że człowiek,wysokiej klasy orzecznicy higieny zdrowia,fachowcy BHP utworzyli coś takiego jak praca w warunkach szczególnych i ludzi wypuszczali na emerytury wcześniejsze ze względów zdrowotnych.Reforma emerytalna w nowym wydaniu obecnie rządzących,okradająctych ludzi ze spełnionymi warunkami/niedopełnienie wieku 60 lat do końca 2008r.i na dodatek blokada tych samych osób pracą choćby 1 dnia w war szczeg po 2008r./doprowadziła do kalectwa lub śmierci niejednego z tej grupy ludzi,reszta wegetuje bez środków do życia i na leczenie/ci ludzie utracili zdrowie pracując w war. szczeg./autor tego artykułu powinien u siebie w redakcji zatrudnić ich po przeszkoleniu na stanowiskach---tylko żaden lekarz medycyny pracy nie wyrazi na to zgody,także koło się zamyka.Senat teżsprawę tych ludzi odwleka.

    Odpowiedz
  • Ciekawa(2014-10-24 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    A mnie się artykuł podobał. Chcę więcej takich opracowań... Zachęca do dyskusji. Ale czy my potrafimy dyskutować? Chyba wolimy narzekać.. Niestety...

    Odpowiedz
  • kretyński tytuł(2014-10-24 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że autor tego artykułu nie zrozumiał napisanego przez siebie tytułu.
    TWÓRCY (oczywiście firm) NIE MIELIBY W POLSCE SZANS NA SUKCES.
    Co za idiotyzm. Autor (niestety wg mnie debil) porównuje założycieli firm do pracowników na etacie. A co ma jedno z drugim wspólnego???
    Mogę mieć 100 lat i jeżeli mam dobry pomysł, zakładam działalność gospodarczą i odnoszę SUKCES.
    Naprawdę żal przysłowiową d..ę ściska czytając tak bzdurny tytuł.
    Sam artykuł zaś to przysłowiowe ble, ble, ble... Sprawa jest dużo prostsza niż się panu redaktorowi wydaje. Problem z zatrudnieniem po 50-tce mają niewątpliwie pracownicy nisko wykwalifikowani, lepiej już jest w zawodach rzemieślniczych, natomiast tzw. management może tylko przebierać w ofertach i to naprawdę dobrze płatnych (znam to z autopsji).
    Tak więc stare powiedzenie "ucz się ucz, bo nauka to do potęgi klucz" cały czas jest aktualne.

    Odpowiedz
  • Do 2. Oko(2014-10-24 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zgadzam się z Tobą, że " że ludzie nie widzą sensu otwierania własnej działalności gospodarczej". Oczywiście jest szereg problemów, można życie przedsiębiorcom znacznie ułatwić, ale takie podejście jak Twoje, to jest doskonała wymówka, aby nie brać odpowiedzialności za własne życie.
    Sam prowadzę działalność i to od czasu, kiedy rzeczywiście był to problem (1985 r.). Teraz, w porównaniu z tamtym okresem to jest eldorado. Miałem kilkuletni epizod "etatowy" i na własna prośbę z niego zrezygnowałem, choć było to stanowisko niezłego szczebla menadżerskiego. Wróciłem z powrotem na "własne" bo tylko tu nie ogranicza cię siatka płac, nie masz durnego szefa i dysponujesz sam swoim czasem.
    I Polska nie wygania milionów - po prostu wyjeżdżają ci, którzy tutaj nie dają sobie rady i może powiem trochę ostro, ale wg mnie to są po prostu nieudacznicy.

    Odpowiedz
  • A wiek emerytalny 67.....(2014-10-24 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    No bo przecież ... jak argumentowali Politycy...
    ludzie są efektywni nawet do 80-tki.

    Czyli podniesienie wieku emerytalnego...do podejścia do osób 50+ ma się tak jak pięść do nosa.

    Odpowiedz