Zniesienie obowiązku weryfikacji danych przekazywanych do ZUS w miesięcznych raportach imiennych sporządzonych za poprzedni rok kalendarzowy to jedno z dwóch rozwiązań ubezpieczeniowych, które rząd zaproponował firmom w ramach IV deregulacji.
Jej celem jest m.in. ograniczenie wymagań administracyjnych i informacyjnych z 30 ustaw, w tym tej z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.).
Projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej likwiduje też konieczność przekazywania ubezpieczonym rocznej informacji o należnościach zdrowotnych odprowadzonych do ZUS przez płatnika obowiązanego do regulowania tylko tego rodzaju składki (dotyczy np. zleceniodawcy przy zbiegu zlecenia z umową o pracę).
Przedsiębiorcy są zadowoleni z propozycji, ale oczekują kolejnych. Ich zdaniem te zamieszczone w projekcie tylko w niewielkim stopniu zmniejszają zakładową biurokrację.
– Firmy i tak będą na początku roku sprawdzać swoje rozliczenia, gdyż uzgodnienie wypłat kasowych z księgami wymuszają na nich przepisy podatkowe – zauważa Witold Polkowski z Pracodawców RP.
– Rezygnacja z obowiązku potwierdzania danych wynika zapewne z możliwości ich bieżącego korygowania za pośrednictwem dobrze działającego programu Płatnik. Zmiany mogą ułatwić życie dużym firmom, dla małych pozostaną niezauważalne – ocenia Małgorzata Zioło z firmy Batek Poland.
Ministerstwo Gospodarki, które przygotowało założenia deregulacji, nie boi się spadku wiarygodności informacji przekazywanych do ZUS. Jego zdaniem zbędne jest potwierdzanie do 30 kwietnia każdego roku prawidłowości danych już raz wcześniej sprawdzonych. W związku z tym znosi też grzywnę do 5000 zł jako nieadekwatną do zaniechanego obowiązku.
Resort wyjaśnia, że utrzymanie drugiego obowiązku nie ma uzasadnienia w kontekście wprowadzenia systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorcy (tzw. eWUŚ). Umożliwia ona natychmiastowe potwierdzenie prawa do świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Etap legislacyjny
Projekt po I czytaniu