statystyki

Zawód: bezrobotny po pięćdziesiątce

autor: Janusz K. Kowalski10.07.2014, 07:15; Aktualizacja: 10.07.2014, 08:40
Bezrobocie wśród osób starszych

Bezrobocie wśród osób starszychźródło: DGP

W 2005 roku co szósta osoba niemająca pracy była seniorem. Obecnie już co czwarta. W pośredniakach zarejestrowanych jest aż pół miliona Polaków w wieku 50 lat i więcej

Reklama


Reklama


W ciągu ośmiu ostatnich lat liczba Polaków w wieku 50–64 lata zwiększyła się o 1,3 mln do ponad 8,1 mln – wynika z danych GUS. Nie mogą one przechodzić na wcześniejszą emeryturę, bo takie możliwości zostały ograniczone w 2009 r. Trudniejsze jest też uzyskanie renty. W efekcie urealniony został obraz rynku pracy w grupie osób 50 plus.

Liczba pracujących w tym wieku wzrosła od 2005 r. o 1,1 mln (uwzględniając także pracę w szarej strefie gospodarki). Ale równocześnie gwałtownie powiększyła się grupa seniorów wśród bezrobotnych. Choć liczba zarejestrowanych bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat wzrosła w tym czasie o 35 tys. do ponad pół miliona, to w tej grupie aż 317 tys. osób ma więcej niż 55 lat. To dwa i pół razy więcej niż w 2005 r.

W okresie spowolnienia gospodarczego, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, pracodawcy zwalniali w pierwszej kolejności osoby starsze. W ten sposób obniżali koszty szybciej niż w sytuacji, gdyby rozstawali się z młodszymi pracownikami.

– W systemach płacowych (choć nie jest to regułą) występuje często senioralna zasada, według której wynagrodzenie rośnie wraz z wiekiem – komentuje Karolina Sędzimir, ekonomista PKO BP.

Sytuacji seniorów nie są w stanie poprawić nawet programy rządowe

Jej zdaniem osobom z grupy 50 plus szkodzi również przepis chroniący je przed zwolnieniem w okresie czterech lat poprzedzających osiągnięcie wieku emerytalnego. Pracodawcy nie chcą zatrudniać takich osób albo pozbywają się ich tuż przed momentem, po którym zgodnie z prawem nie można ich zwolnić.

Efektem jest długotrwałe poszukiwanie pracy przez osoby z grupy 50 plus, które znajdą się na bruku.

W całej grupie bezrobotnych jeszcze w 2005 r. co szósta osoba była seniorem. W 2014 r. już co czwarta.

Sytuację osób starszych na rynku pracy miał poprawić między innymi program „Solidarność pokoleń 50 plus” realizowany od końca 2008 r. Niestety nie zmobilizował on wyraźnie pracodawców do zatrudniania.

Sytuacja nie zmieniła się również mimo zachęt zawartych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zwalnia ona pracodawców na przykład z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w przypadku zatrudnienia kobiet, które ukończyły 55. rok życia, i mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

Ulga ta przysługuje przez rok także pracodawcom, którzy decydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej 50 plus. Ustawa pozwala również zrefundować przedsiębiorcy koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego przez pośredniak bezrobotnego – w wysokości nie wyższej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto pracodawca może otrzymać m.in. refundację 80 proc. kosztów szkolenia osób w wieku 45 i więcej lat – do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zmniejszono również z 33 do 14 liczbę dni choroby, za które płaci pracodawca osobom po 50. roku życia.

Wprawdzie w ostatnich latach zwiększył się wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku 55–64 lata (z 31,6 proc. w roku 2008 r. do 40,6 proc. w ubiegłym), niemniej jest to przede wszystkim efekt zdecydowanego ograniczenia przywilejów emerytalnych, a nie programu „Solidarność pokoleń 50 plus”. Zresztą pod tym względem nadal pozostajemy daleko w tyle za unijną średnią. We Wspólnocie pracuje średnio ponad połowa osób w tym wieku. W Szwecji – 73,6 proc., w Niemczech – 63,5 proc., w Holandii – 60,1 proc., a w Wielkiej Brytanii – 59,8 proc.

OPINIA

Seniorów warto docenić

Doświadczenie to już dziś często za mało, aby utrzymać etat do emerytury. Wielu pracodawców pozbywa się starszych osób albo nie chce ich zatrudniać, ponieważ uważa, że mimo długiego stażu, jakim mogą się wykazać, ich kwalifikacje są przestarzałe. Między innymi dlatego że część nie radzi sobie z nowymi technologiami i technikami informatycznymi, które są obecne praktycznie w każdej firmie.

Starsze osoby są zwalniane także dlatego, że przy wielu pracach ich wydajność jest niższa niż osób młodych. Głównie tam, gdzie potrzebna jest siła fizyczna, która wraz z wiekiem jest coraz mniejsza. Ponadto bywa, że starsze osoby są mniej dyspozycyjne – częściej chorują. Te problemy mogliby rozwiązywać specjaliści od zarządzania wiekiem. Ale tych brakuje w firmach, bo przy dużym bezrobociu prostsze i tańsze jest zatrudnienie młodej osoby zamiast starszej.

Seniorzy mogą być cennymi pracownikami. Trzeba tylko dostosować stanowiska pracy do ich możliwości, aby były mniej obciążające. Czasem wystarczy tylko zainstalować na przykład odpowiednie oświetlenie czy dostarczyć odpowiednie narzędzia. Ważne jest też ustalenie np. odpowiedniego tempa pracy lub wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Dziś przykłady takich zmian nie są częste. Ale to się zmieni. Osób starszych na rynku pracy będzie nadal przybywać. Mogą się one okazać niezbędne w każdej firmie. Młodych będzie coraz mniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • bolo(2014-07-11 07:00) Odpowiedz 00

  Jak jest tak duże ukryte bezrobocie jakie jest w RP spowodowane brakiem programu rozwoju gospodarczego kraju to czy masz lat 25 czy 50 jesteś w tym kraju zbędny i szukaj innego kraju przyjaznego normalnemu obywatelowi.

 • Jerzy_B(2014-07-10 09:12) Odpowiedz 00

  System utrwalony przez postkomunowo-zdradzieckosolidarnosciowe rządy umożliwia rządzącym przyspawać się do stołków bez martwienia się o społeczeństwo a przecież od lat wiadomo, że będzie brak lekarzy, inżynierów itp., a społeczeństwo będzie się starzeć. Sobie zapewniają nieuzasadnione podwyżki a ludziom odbierają kasę (wydłużenie wieku emerytalnego lub praca za denne pieniądze). To chyba jest realizacja programu zniszczenia państwa.

 • n(2014-07-10 09:09) Odpowiedz 00

  No i mamy czarną dziurę, żeby nie powiedzieć d..., w którą zapędził nas rząd Tuska, dobijając jeszcze wiekiem emerytalnym 67.

 • Vox61(2014-07-10 10:27) Odpowiedz 00

  Mam 61 lat od ponad 5 jestem bezrobotny i nie mam najmniejszego zamiaru pracować dla Polski, w której jestem traktowany jak śmieć i niewolnik. Domagam się wcześniejszej wypłaty MOJEJ emerytury ( ZUS wyliczył mi 3 900 zł ) po opłaceniu przez państwo ze środków przeznaczonych na walkę z bezrobociem moich składek niezbędnych do osiągnięcia wieku emerytalnego i uruchomienia wypłat. Nie korzystałem z 5 mld zł i innych środków unijnych dedykowanych długotrwale bezrobotnym bo żaden z szumnie zapowiadanych przez rząd programów - dzięki opieszałości urzędu pracy - mnie nie znalazł.

 • Tadeusz(2014-07-10 10:31) Odpowiedz 00

  Panie ministrze Pracy Pana Projekty wydawania srodkow z FP potwierdzaja program niszczenia panstwa polskiego, przyklad :tzw.Pilotaz "Dla pracy" Czy realizacje ktos kontrolowal ze strony resortu ? Czy potrzeba ujawnic tasmy ? aby to ktos sprawdzil ? Pan sprawdzil to na wlasnej skorze na podkarpaciu - wybory PE.

 • kazik(2014-07-10 10:33) Odpowiedz 00

  SRUTUTUTU zawodowi matacze wiedzą jak naukowo wyjaśnić przydatność kaleki w sportach ekstremalnych .Dziś jedna maszyna wykonuje pracę kilkudziesięciu ludzi, ale potrzebny jest odpowiedni operator .Życie trochę nas przerosło i część populacji w starszym wieku nie wyrabia .Szczegulnie byli Stachanowcy są wyeksplatowani Obecny nasz nadzorca chce kasiory a tu nie ma z kogo wydusić

 • powolnymi kroczkami likwiduje się starych ludzi...(2014-07-10 11:33) Odpowiedz 00

  pracy,którzy niekiedy mają przepracowanych lat co dono wieku.Obraz niemieckiej wycieczki emerytów w Polsce zrobiłna mnie wrażenie--wyśmiewania polaków z ich działań na korzyść starych ludzi w kraju..

 • elka(2014-07-12 19:21) Odpowiedz 00

  A może zamiast narzekać to bezrobotni powinni się zjednoczyć i pod sejmem naszym etatowym "politykom" przypomnieć się,pokrzyczeć,palić opony jak to robili np górnicy!,Hiszpańscy bezrobotni potrafili to zrobić to czemu Polacy są tak cierpliwi ?

 • korina(2014-07-10 17:45) Odpowiedz 00

  Złodzieje, tak nas załatwili. Młodzi nie mają pracy, starych się z pracy wyrzuca i z głowy.

 • korina(2014-07-10 17:47) Odpowiedz 00

  Polityka rządu ma chyba na celu to, aby jak najmniej ludzi dożyło wieku emerytalnego i musiałoby im się wypłacić emerytury. Przecież to jest celowa robota. Młodzi nie maja pracy, a nas mają zamiar trzymać do us...j śmierci w pracy, a właściwie nie, bo ludzi po 50-tce się wyrzuca z pracy pod różnymi pretekstami. I tak. Do emerytury nie dożyjesz, do renty nie masz prawa, bo możesz pracować i kółeczko się zamyka. W mojej rodzinie 4 dziewczyny mają studia nauczycielskie, dwie wyjechały za granicę, trzecia pracuje w sklepach dorywczo, czwarta robi sobie kurs, ale gdzie pójdzie z tym papierkiem? Kobiety u mnie w pracy są zmęczone, a tu jest perspektywa. Bezczelnie głoszą, aby osoby starsze dbały o siebie, badały się, a po co? Jak coś wykryją, to za co człowiek będzie się leczył, za co kupi lekarstwa, za co kupi lepsze jedzenie? Przecież rząd POpaprańców szykuje nam nędzę. Sami żrą za nasze pieniądze, 1600 zł za posiłek, a żebym tyle miała kiedyś emerytury, to bym Bogu dziękowała. Złodzieje!!!

 • obserwatorka ,bezxrobotna po 50 tce(2014-07-10 20:08) Odpowiedz 00

  Panowie Politycy /stanowiący prawo i Wy Związkowcy uczestnicy debat .jest wyjście dla kraju cywilizowanej Europy: bezrobotni przebywają na zasiłku płatnym do czasu znalezienia pracy /zatrudnienia.W końcu jesteśmy obywatelami tego cywilizowanego Kraju i Europy i to rządzący powinni nam zapewnić warunki do pracy .Skoro tego nie potraficie musicie ponosić koszty socjalu dla bezrobotnych. Chyba że w tym cywilizowanym kraju obywatele muszą umierać z braku środków do życia ,z powodu bezrobocia ,kryzysu ,braku pracy.Natomiast oficjele /rządzący i związkowcy/ żyją jak pączki w maśle i mają w przysłowiowej ... głodujące rzesze bezrobotnych.Od waszych debat i pomysłów na Polskę robi się niedobrze.

 • Emigrant Zarobkowy(2014-07-10 22:49) Odpowiedz 00

  W imieniu rodziców, dziękuje ci Donald

 • ~dziękuję rządowi-czas na odpoczynek !!!!!!!(2014-08-29 08:37) Odpowiedz 00

  dłuższy galimatjas tego nierządu wprowadzi mnie z głodu do grobu.PRECZ!!! i to jak najszybciej

 • jbt(2014-11-12 12:24) Odpowiedz 00

  do poz -13- Ten jak to nazwałeś ;galimatias;, wybrali w wyborach obywatele.Ciekawe co powiesz po wyborach w roku 2015, jak np.ponownie wygra PO. Napisz czy zyjesz sam, czy ktos tobie pomaga w tym Twoim marnym zyciu, np.jest rodzina, sąsiedzi, dobrzy znajomi, Caritas, kościół pomoc społeczna. Nie umieraj jeszcze możesz troche pozyc w wolnej Polsce.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama