Czynnikiem pogodowym doskwierającym pracownikom w okresie zimowym jest mróz. Komfort pracy w dużym stopniu zależy od temperatury panującej na stanowisku. Przepisy określają, w jakich warunkach – w okresie zimy – mają być wykonywane obowiązki zarówno w budynkach, halach produkcyjnych, jak i na świeżym powietrzu.
Zgodnie z nimi w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju świadczonych zadań. Przepisy bhp określają jej minimalną wartość. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
Z kolei zatrudnieni, którzy świadczą zadania na powietrzu, powinni otrzymywać posiłki regeneracyjne, ciepłe napoje i odzież. Te pierwsze firma zapewnia osobom wykonującym pracę na otwartej przestrzeni w okresie zimowym, tj. od 1 listopada do 30 marca. Z kolei ciepłe napoje trzeba dostarczyć w razie świadczenia takich obowiązków przy temperaturze otoczenia poniżej 10 stopni C. Posiłki należy wydawać w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3–4 godzinach wykonywania obowiązków. Z kolei napoje powinny być dostępne dla zatrudnionych w ciągu całej zmiany roboczej.
Ponadto do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pomieszczenia, w którym osoby wykonujące pracę na wolnej przestrzeni się ogrzeją lub zmienią odzież. Temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni C.
Pracodawcy powinni też pamiętać, że pomieszczenia i stanowiska pracy powinny być zabezpieczone przed niekontrolowaną emisją ciepła w drodze promieniowania, przewodzenia i konwekcji oraz przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz. Obowiązkiem zatrudniającego jest zapewnienie wymiany powietrza wynikającej z potrzeb użytkowych i funkcji pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.
Powietrze doprowadzane do pomieszczeń pracy z zewnątrz przy zastosowaniu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej powinno być oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia. Co ważne, klimatyzacja lub wentylacja nie może powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy.
Maksymalna temperatura nawiewanego powietrza nie powinna przekraczać 70 stopni C przy nawiewie na wysokości nie mniejszej niż 3,5 m od poziomu podłogi i 45 stopni C w pozostałych przypadkach.