statystyki

Umowy śmieciowe do kosza: Zobacz, jak rząd zabiera się za walkę z bezrobociem

autor: Janusz K. Kowalski, Grzegorz Osiecki14.01.2014, 06:59; Aktualizacja: 14.01.2014, 08:20
Liczba osób, z którymi zawarto umowe-zlecenie lub umowe o dzieło*

Liczba osób, z którymi zawarto umowe-zlecenie lub umowe o dzieło*źródło: DGP

Własne firmy zastąpią niekorzystne formy zatrudnienia. Pomysł ma na celu aktywizację zawodową, powstanie nowych miejsc pracy oraz, w przyszłości, większe wpływy z podatków do budżetu. Projekt przewiduje wakacje ubezpieczeniowe i kredyt dla bezrobotnych.

Reklama


Reklama


Umów śmieciowych, na które coraz częściej muszą decydować się pracownicy, przybywa w ekspresowym tempie. Jak wynika z najnowszych danych GUS, w 2012 r. pracowało na ich podstawie ponad milion osób w firmach zatrudniających ponad 9 osób (umowy o dzieło i zlecenia). Ten milion nie dysponował przy tym żadną inną formą zatrudnienia. W stosunku do 2010 r. mamy do czynienia ze wzrostem aż 85-proc.

Pakiet startowy, którego autorem jest Adam Szejnfeld (PO), to próba zmniejszenia bezrobocia i liczby nowych śmieciówek. W projekcie ustawy zapisano, że przez pół roku osoba zakładająca firmę nie będzie musiała opłacać składek emerytalnych i zdrowotnych. Następnie przez kolejne dwa lata będzie mogła to robić na preferencyjnych zasadach. Będą one korzystniejsze od obowiązujących obecnie. Ulgi w składkach zostaną uzupełnione o podatkowe, bo projekt zakłada liberalizację zasad przyznawania kredytu podatkowego.

Korzystanie z niego będzie możliwe nie jak obecnie przez rok, ale przez dwa lata. Z preferencji będą mogły skorzystać osoby, które nie prowadziły firmy w ostatnich trzech latach. Proponowane zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o PIT i innych ustaw, który Szejnfeld zaprezentuje dziś. – Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych mogą zacząć się zastanawiać, czy nadal być takim pracownikiem, czy lepiej prowadzić własną działalność gospodarczą i skorzystać z pakietu startowego – mówi Adam Szejnfeld.

Propozycje mają przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia. Choć z oferty mogą skorzystać wszyscy, głównymi adresatami są bezrobotni, absolwenci szkół i uczelni oraz osoby po 50. roku życia.

Adam Szejnfeld liczy, że kilkadziesiąt tysięcy osób skorzysta z pakietu startowego. – To rodzaj pomocy dla tych, którzy dziś nie mogą znaleźć pracy, ale mogą ją sobie stworzyć – mówi DGP autor projektu.

Wakacje ubezpieczeniowe

Rozwiązanie przewiduje, że przez pół roku opłacanie składek emerytalnych i zdrowotnych będzie dobrowolne. Oczywiście osoby, które nie będą tego robić, nie odłożą w tym czasie nic na emeryturę ani nie będą miały ubezpieczenia zdrowotnego. Z drugiej strony nie będą obciążone opłatami na te cele i będą mogły rozruszać biznes. Później przez dwa lata składka ma być preferencyjna i jej wysokość spadłaby w porównaniu z obecnie obowiązującą. Dziś jej podstawę oblicza się jako 30 proc. minimalnej płacy. Projekt zakłada, że byłoby to 20 proc. W tym roku podstawa wymiaru składki to 504 zł od pensji wynoszącej 1680 zł. Gdyby zmiany weszły w życie, podstawa wymiaru zmniejszyłaby się do 336 zł. Sama składka byłaby niższa o około 60 zł miesięcznie.

Kredyt podatkowy

Przesunięcie w czasie zobowiązań wobec fiskusa istnieje już dziś. To jednak rozwiązanie teoretyczne. Największym kłopotem w skorzystaniu z niego jest szereg obwarowań, które trzeba spełnić. Jednym z nich jest prowadzenie działalności gospodarczej minimum 10 miesięcy czy zatrudnianie w tym czasie minimum 5 osób. Propozycja PO większość z nich znosi. Projekt ustawy przewiduje, że z kredytu będzie można korzystać od samego początku założenia działalności gospodarczej. Czas kredytowania to 24 miesiące (obecnie ten okres to rok). Później w ciągu pięciu lat trzeba będzie zapłacić zaległe podatki w ratach po 20 proc. rocznie, ale bez żadnych odsetek. Choć nie jest to ulga, ale odłożenie w czasie zobowiązania podatkowego, to pozwala na złapanie oddechu w momencie rozruchu firmy.

Obecnie z preferencyjnej stawki korzysta 280 tysięcy osób. Pytanie, czy barierą dla nowych rozwiązań nie okaże się rząd. Poseł Szejnfeld liczy na zielone światło, ale ulgi w składkach na ubezpieczenia społeczne to potencjalnie mniejsze wpływy do ZUS oraz słabsza ochrona ubezpieczeniowa właścicieli firm. Tu niechętny może być resort pracy. Mniejsze zastrzeżenia może mieć resort finansów, bo kredyt podatkowy to tylko odłożenie spłaty daniny. Autor projektu broni pomysłu, argumentując, że skorzystają osoby, które nie mają zajęcia lub są w szarej strefie, więc trudno mówić o utracie dochodów. Z kolei budżet centralny może zyskać na innych opłatach i podatkach, takich jak np. VAT czy akcyza, generowanych dzięki działalności nowych firm.

Do laski marszałkowskiej prezentowany dziś projekt ma trafić na najbliższym posiedzeniu Sejmu (w przyszłym tygodniu). Jeszcze nie wiadomo, czy zostanie zgłoszony jako projekt klubowy, czy komisji, którą kieruje Adam Szejnfeld (komisji do spraw ograniczenia biurokracji).

Wyzerowani i miniprace – śmieciówki w Europie

Umowy śmieciowe to problem całej UE. Przez Wielką Brytanię przetoczyła się w połowie 2013 r. debata na temat „kontraktów zerowych” (zero-hour contracts) i – podobnie jak w Polsce – nie wiadomo, jaka jest skala zjawiska. Centrala związkowa Unite biła na alarm, że na taką umowę zatrudnionych jest 5,5 mln osób, instytuty badające rynek pracy mówiły o milionie, a Office for National Statistics (angielski GUS), że zaledwie 250 tys. Generalnie zerówki nie są na Wyspach potępiane, ale panuje zgoda co do tego, że niektóre firmy nadużywają tej formy zatrudnienia. Np. w sieci sklepów Sports Direct na śmieciówkach zatrudnionych jest 20 z 23 tys. pracowników.

Liczba pracowników na umowach śmieciowych wzrasta także w Niemczech. Na zatrudnieniu tymczasowym znajduje się ok. 800 tys. osób (dane Federalnej Agencji Zatrudnienia). Jednakże 7,4 mln Niemców ma „miniprace”, gdzie zarabiają nie więcej niż 450 euro miesięcznie.

Miniprace są w Niemczech popularne wśród osób, które chcą dorobić, a upowszechniły się pod wpływem pakietu reform rynku pracy zwanego Hartz IV. Problem z tą formą zatrudnienia polega na tym, że często angażuje ona zatrudnionego tak, jak gdyby był zatrudniony na etacie. Upowszechniły się popularne zwłaszcza w takich sektorach jak sprzedaż, hotelarstwo i gastronomia. Z jednej strony sprawiły one, że bezrobocie w Niemczech wciąż utrzymuje się na niskim poziomie (i utrzymywało się na nim pomimo kryzysu), a z drugiej strony krytykuje się je za stwarzanie iluzji etatu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • marcinoo(2014-01-22 16:16) Odpowiedz 10

  Umowa śmieciowa powinna być tylko dla emerytów, którzy chcą sobie dorobić lub dla tych, którzy mają już normalną pracę a na umowie śmieciowej tylko dorabiają. Nie może być tak, że milion ludzi zatrudniają na umowach śmieciowych i jest to ich jedyne źródło utrzymania ! TO JEST WYZYSK i NIEWOLNICTWO ! Ile się na takiej umowie śmieciowej zarabia? 1100 zł na rękę? To jest wegetacja a nie życie. Umowy śmieciowe do kosza!!!

 • Maria(2014-01-15 23:58) Odpowiedz 10

  Zasadą powinno być zatrudnianie zgodnie a kodeksem pracy ,natomiast umowy zlecenia i o dzieło ( CYWILNE ) powinny być stosowane ale tylko w wyjątkowych przypadkach .TO PEWNIE FIKCJA KTÓRĄ POWINNA ŚCIGAĆ INSPEKCJA PRACY . projekt MA UMOŻLIWIĆ ZAŁOŻENIE WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI PEWNIE ZAKŁADAJĄC ,ŻE DOTYCHCZASOWY PRACODAWCA PODPISZE ZE ZWALNIANYM PRACOWNIKIEM UMOWĘ O ŚWIADCZENIE USŁUG NA JEGO RZECZ , to NIE JEST PEWNE . UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE TRZEBA ZREFUNDOWAĆ ,PONIEWAŻ DLA CZŁOWIEKA BYĆ UBEZPIECZONYM I MIEĆ DOSTĘP DO LEKARZA ,SZPITALA (CHOROBA,WYPADEK) JEST PRIORYTETOWY . żywności UDZIELI KOŚCIÓŁ , MOPR ???, ALE NIKT NIE POKRYJE KOSZTÓW W RAZIE KONIECZNOŚCI LECZENIA I LEKÓW . wtedy CZŁOWIEK JEST SAM . Najlepiej ZROBIĆ PREFERENCJE DLA PRACODAWCÓW ( ULGI ) ŻEBY NIE MUSIELI ZMNIEJSZAĆ ZATRUDNIENIA , PRZYJRZEĆ SIĘ STATYSTYKOM WYMUSZAJĄCYM OBNIŻKĘ ZATRUDNIENIA . Nowy POMYSŁ ROZGRZESZY PRACODAWCÓW ZWALNIAJĄCYCH PRACOWNIKÓW. ZATRUDNIENIE INNE NIŻ UMOWA O PRACĘ POZBAWIA CZŁOWIEKA MIĘDZY INNYMI PRAWA DO URLOPÓW ,PRZYSZŁOŚCI EMERYTALNO-RENTOWEJ , NIE DAJE STABILIZACJI , POZBAWIA MOŻLIWOŚCI KREDYTOWANIA .
  10.P.Olgo JA ROZUMIEM ,ŻE CZŁOWIEK POTRAKTOWANY JEST JAK ŚMIEĆ Stąd NAZWA"UMOWY śmieciowe " ???

 • Pani X(2014-02-28 15:38) Odpowiedz 00

  Co to ma być, kolejna pułapka dla nie umiejących liczyć i nie świadomych z czym wiąże się prowadzenie działalności. Ten rząd gnębi kreatywnych pracodawców podatkami i zus-ami oraz coraz liczniejszymi para-podatkami a później szuka kolejnych jeleni, coby nie było, że działalność gosp. w Polsce się nie opłaca, bo Państwo zabiera 80% z tego co człowiek zapracuje i nie wiele zostaje.

 • pracownik na umowie śmieciowj(2014-01-16 13:56) Odpowiedz 00

  nie mogę nasz rząd wziął się do pracy ...

 • kocham ten kraj(2014-01-14 11:31) Odpowiedz 00

  kiedys musialem zatrudniac na umowe o prace i placi pensje minimalna, przestrzegac kodeks pracy itd.

  teraz zatrudniam na smieciowce place ile chce tylko jedyny minus jest taki ze jaki mi pracownik ucieknie to bede musial szukac nowego, ktory dokonczy prace

  w przyszlosci zatrudnie przedsiebiorce - placil bede mu tak samo malo z ta roznica ze jak zle cos zrobi albo odstapi od zlecenia to ostatnia zlotowke z niego w sadzie wycisne ;-)

 • dzordz(2014-01-14 11:41) Odpowiedz 00

  proste skoro umowa śmieciowa jest obwarowana mniejszymi restrykcjami (kodeks pracy) i daninami publiczno-prawnymi to wygrywa z umowami o pracę
  a wystarczyłoby zrównać daniny publiczno-prawne pomiędzy umowami oraz wprowadzić do smieciówek opłatę od czynności cywilno-prawnej np. 10% którą płaci zleceniodawca i po kłopocie

 • awera(2014-01-14 12:04) Odpowiedz 00

  może i znikną umowy śmieciowe ,ale bezrobocie na bank- WZROŚNIE!

 • podatnik dawny wyborca PO za co przepraszam(2014-01-14 13:09) Odpowiedz 00

  Festiwal głupoty trwa.
  Takie przepisy zwiększą tylko bezrobocie. Dlaczego? Bo zaczną bankrutować działające już firmy, które muszą ponosić gigantyczne obciążenia podatkowe i zusowskie. Jeżeli ma się zmniejszyć bezrobocie to trzeba natychmiast i drastycznie zmniejszyć podatki i składki zus dla wszystkich i bez wyjątku. A pieniędzy poszukać w oszczędnościach. Niszczenie rynku przez takie rozdawnictwo doprowadzi tylko do tego, że obecne młode pokolenie, tj. dzieci do lat 15 dostaną swoją pierwszą pracę dopiero w wieku 40 lat lub później.

 • Piotrek(2014-01-14 13:09) Odpowiedz 00

  ...i na to polscy "śmieciarze", jest jakiś odzew skądkolwiek, choćby "Solidarności", przywódców religijnych, socjologów, etyków, filozofów, czy innych mędrców mogących wnieść istotny wkład w naprawę Rzeczpospolitej młodych Polek i Polków ?
  Ps.
  Sz. P. Olgo Juźwiak - wśród młodych w Polsce to zazwyczaj jedyna i podstawowa, a nie dodatkowa (może dla emeryta, czy rencisty) możliwość podjęcia pracy zarobkowej bez opłaty składki n ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne

 • Libertas(2014-01-14 15:22) Odpowiedz 00

  W tym kraju , nie pomoże już nic i nie zmieni ? A dlatego że po " Okrągłym Stole " rządzi ten sam układ , który podzielił łupy między siebie . Armia zawodowa , policja , straż miejska , straż pożarna zawodowa i ochotnicza i inna . Biurokracja , Sądownictwo itd . Nie ma co wyliczać . Budżet jest przejadany przez elektorat rządzących obojętnie , czy to z PO , PIS czy SLD czy PSL . Pieniądze z tzw. prywatyzacji zostały przeżarte przez ten elektorat , mało tego doszedł elektorat czarnych ! Trzeba dyktatury , która jest tańsza . Gen. Jaruzelski zmarnował STAN WOJENNY !!! Puścił lejce i wóz wjechał do wiejskiego stawu . A przy stawie , kaczki , gęsi , kury i indor debatują do dziś , jak wyjechać wozem na suchy grunt ? Czytajcie bajki dzieciom , a nie emerytom .

 • ktosik(2014-01-14 15:28) Odpowiedz 00

  Obniżyć składki dla wszystkich i zlikwidować proceder zatrudniania ma minimalną pensję. Niech placą wszyscy , ale mniej. Ulgi i zwolnienia zabuirzają konkurencję.

 • POPISowiec(2014-01-14 15:32) Odpowiedz 00

  Uczcie się jakiegoś języka , bo zegar tyka , nie będzie łatwo ostatniemu zgasić światło ?

 • psps(2014-01-14 20:50) Odpowiedz 00

  Do autora: osoba wykonująca umowę zlecenia nie jest pracownikiem. Nazewnictwo wymyślone przez prawników jest tutaj bardzo istotne.

 • niepelnosprawny robo ZPCH(2014-01-14 19:48) Odpowiedz 00

  Tylko ukrywanie bezrobocia poinformowal mnie kier ze przjda 3 stażystki na odrobienie rano szok panie w wieku przedemerytalnym biuro placi im 800 zl a zapierniczac musza jak wszyscy i czyz to nie jest ukrywanie bezrobocia inabijanie kasy pracodawcom smiech to wszystko warte

 • kontra(2014-01-14 11:29) Odpowiedz 00

  Picu picu mój dziedzicu. Kto to będzie sprawdzał i egzekwował?

 • podatnik(2014-01-18 10:33) Odpowiedz 00

  kolejny manipulant w rządzie kaszubskiego kłamczucha z peło. Jak tak dzielnie (p)oseł walczy o zmniejszenie się bezrobocia to niech otwarcie powie , że prawo ma w d...e. Niech powie jak szybko działał z gowinem przy ustalaniu prawa do niszczenia zawodów w Ustawie deregulacyjnej. Ile przeprowadził konsultacji społecznych. Niech "szanowny" (p)oseł zacznie zastanawiać się nad swoją przyszłością po zmianie rządzów bo ucieczka za granicę nic nie da. I zostaną obecni i byli ministrowie rozliczenie przed sądami powszechnymi , a nie przed Trybunałem Stanu. Czas aby zaczęli ponosić konsekwencje za swoje nieróbstwo, grę w piłkę zamiast uczestnictwo w posiedzeniach sejmu, narażanie na olbrzymie straty kasy Skarbu Państwa.

 • Nigdy w życiu tutaj(2014-01-14 22:58) Odpowiedz 00

  Zakładać własną firmę? A kto się teraz zdecyduje na te pętlę na szyi??? !!!
  Podatki i opłaty wykańczają wszystkie mniejsze rodzime firmy. Więc nie ma co sie dziwić, że bezrobocie rośnie.

 • krol(2014-01-19 10:02) Odpowiedz 00

  Ludzie co wam jeszcze trzeba ukraść? Które grupy społeczne i zawodowe jeszcze skłócić ?
  Co wam jeszcze obiecać i w czym oszukać?
  2014 - wybory *2
  2015 - wybory parlamentarne
  Została poczta i lasy,a niewyobrażalne zadłużenie do spłacenia

 • Polak(2014-01-18 15:31) Odpowiedz 00

  Ta banda PO i PSL już są skończeni będę głosował na nieudaczników z PiS pod jednym warunkiem,że pozamykają tych złodziei i skonfiskują im majątki !!

 • Sdziadek(2014-01-14 12:14) Odpowiedz 01

  W Polskim rzadzie sa potrzebni wykrztalceni, konpetrntni a przedewszystkim uczciwi ludzie a nie durnie a co najgorsze przebiegli zlodzieje. W ktorych narod wierzy w nich latami..A niektorzy siedza juz przy korytach dziesiadki lat obiecujac jedynie tylko ze bedzie lepiej.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama