Pracodawcy upatrują w wysokiej jakości stażach i praktykach skutecznego sposobu na ograniczanie zjawiska niedopasowania kompetencyjnego, z którym boryka się już prawie 80 proc. z nich - mówi Piotr Palikowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Dlaczego podjęto się zadania sformułowania norm jakości praktyk i staży?

Inicjatywa dotycząca uregulowania poszczególnych obszarów realizacji praktyk i staży wypłynęła od samych firm zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami (PSZK). Pracodawcy upatrują w wysokiej jakości stażach i praktykach skutecznego sposobu na ograniczanie zjawiska niedopasowania kompetencyjnego, z którym boryka się już prawie 80 proc. z nich, a także narzędzia wspierającego procesy rekrutacyjne w przedsiębiorstwach. Firmy są świadome zwiększającej się konkurencji o dobrze wykwalifikowanego pracownika, dlatego chcą, poprzez wysokiej jakości staże i praktyki, same inwestować w rozwój i edukację praktyczną potencjalnej, przyszłej kadry. Ponadto, organizowanie dobrej jakości programów stażowych to dzisiaj ważny element polityki employer brandingowej – budowania wizerunku rzetelnego pracodawcy, który pozwoli przyciągnąć do firmy najlepszych kandydatów. Z drugiej strony, to również szansa na przygotowanie młodych ludzi na pierwsze wyzwania zawodowe oraz zmniejszenie poziomu bezrobocia młodych, które od dłuższego czasu oscyluje wokół 30 proc.

Normy te z pewnością będą stosować w praktyce pracodawcy zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami. Jest ich jednak niewielu. Czy jest nadzieja, że te dobre praktyki będą się rozszerzały?

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami zrzesza na obecną chwilę 62 organizacje. Są to firmy, które uważają, że kapitał ludzki i sposób zarządzania nim w organizacji jest kluczowy dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku. W naszej członkowskiej sieci networkingowej zrzeszamy praktyków HRM, którzy łącznie odpowiadają za zatrudnienie ponad 4 milionów pracowników.

O tym, że firmy chcą realizować programy praktyk i staży zgodnie z normami zawartymi w Polskich Ramach Jakości Staży i Praktyk świadczy chociażby duże zainteresowanie procesem przyznawania Znaku Jakości, czyli kolejnym etapem Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Już wkrótce firmy będą mogły przystąpić do obiektywnego procesu weryfikacji oferowanych przez nich programów staży i praktyk. Tym organizacjom, które spełniają normy określone w Polskich Ramach Jakości Staży i Praktyk, PSZK będzie przyznawać Znak Jakości potwierdzający najwyższe standardy. Więcej informacji na ten temat będzie dostępnych niebawem na stronie stazeipraktyki.pl. Codziennie otrzymujemy również zapytania od kolejnych pracodawców, którzy są zainteresowani wzięciem udziału w procesie certyfikacji i weryfikacją ich programów praktyk i staży. O przyznanie Znaku Jakości będą mogli ubiegać się również pracodawcy, którzy nie są zrzeszeni w PSZK.

Od przyjęcia Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk minęło niewiele czasu, trochę ponad miesiąc, ale jak na razie nie wywołuje to specjalnego zainteresowania. I to po obu stronach, zarówno potencjalnych pracowników jak i pracodawców. Czy jest możliwe upowszechnienie tych norm?

Z naszej perspektywy wygląda to wprost przeciwnie. Bardzo duża liczba pracodawców jest zainteresowana procesem weryfikacji standardów oferowanych przez nich staży i praktyk. Z myślą o większym dotarciu zarówno do pracowników, jak i pracodawców, powstaje portal stazeipraktyki.pl, na którym będą zamieszczane informacje o firmach, które mogą pochwalić się wysokiej jakości stażami i praktykami. Dla pracodawców będzie to narzędzie wspierające budowanie pozytywnego wizerunku. Z kolei dla młodych ludzi – sygnał, że pójście na dany staż czy praktykę niesie za sobą wymierne korzyści.

Czy w innych krajach istnieją podobne normy? Jaka jest ich moc wiążąca dla pracodawców?

Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk są odpowiedzią na apel Komisji Europejskiej, która przeprowadziła konsultacje w sprawie przyjęcia Europejskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Komisja Europejska określiła w strategii Europa 2020 pt. „Mobilna młodzież” propozycje ram jakości dla staży, obejmujące ich wymiar transnarodowy, rolę partnerów społecznych i kwestie powiązane ze społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw. Zgodnie z rekomendacją Komisji, wysokiej jakości normy i standardy realizacji staży i praktyk powinny być uwzględniane przez pracodawców w każdym z państw europejskich.