Budżet będzie opłacał składki za rodziców, którzy nie mają prawa do urlopów wychowawczych. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Sejm kończy pracę nad nowelizacją ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przypomniał też, że był to elementem porozumienia PSL z Platformą w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego.

Minister powiedział, że ustawa de facto tworzy urlop wychowawczy dla osób prowadzący własną działalność gospodarczą, ubezpieczonych w KRUS, a także dla nieubezpieczonych. Podkreślił, że warto by w tym czasie odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od jak najszerszej grupy.

Poseł Henryk Smolarz z PSL zauważył, że zmiana jest istotnym elementem polityki prorodzinnej w sytuacji gdy najwyższa dzietność nadal jest na terenach wiejskich.
Ustawa będzie - jego zdaniem - bardzo istotnym wsparciem dla osób korzystających z ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które zdecydują się na opiekę nad dzieckiem do lat trzech.

Podstawą wymiaru składki dla przedsiębiorców będzie 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Składka dla osób nieubezpieczonych będzie odprowadzana od 75 procent płacy minimalnej.

Zdaniem ministra pracy, termin wejścia ustawy w życie - 1 września - nie jest zagrożony. Składki będą kosztowały budżet miliard czterysta tysięcy złotych rocznie.