statystyki

Sejm znowelizował Kodeks pracy: Będzie 12-miesięczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy

13.06.2013, 21:41; Aktualizacja: 13.06.2013, 21:52
Czas pracy

Czas pracyźródło: ShutterStock

Sejm głosami koalicji rządzącej uchwalił nowelizację Kodeksu pracy i zmianę ustawy o związkach zawodowych, regulując w ten sposób zasady ruchomego czasu pracy. Wprowadzono także 12-miesięczny okres rozliczeniowy.

Reklama


Reklama


Wcześniej posłowie PO i PSL odrzucili wniosek opozycji o odrzucenie nowelizacji oraz poprawkę PiS skracającą okres rozliczeniowy do 6 miesięcy.

Nowelizacja daje możliwość, po konsultacji ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami załogi wydłużenia do 1 roku okresu rozliczeniowego oraz reguluje zasady ruchomego i przerywanego czasu pracy. Zakłada, że ruchomy czas pracy nie może naruszać prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Gwarantuje pracownikowi otrzymanie minimalnego wynagrodzenia za pracę także w miesiącach, w których, ze względu na rozkład czasu pracy, nie miał obowiązku wykonywania pracy.

Zmiany mają umożliwić przedsiębiorcom elastyczne reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą oraz pomóc zachować miejsca pracy.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • t(2013-06-14 09:22) Odpowiedz 00

    Do 14
    Tu jest kolejna dziura. Jak się nie dogada, to dla pracodawcy nie będzie problem. Zawiadomi inspektora pracy - i już.

  • rys(2013-06-15 07:31) Odpowiedz 00

    Paranoiczny kraj młodzi za granice starsi na cmentarz

  • MoJe(2013-06-14 14:49) Odpowiedz 00

    do 25
    Masz rację, ale ... połowiczną. Ogromna większość pracowników z umowami na czas nieokreślony woli "kibicować" związkom, niż cokolwiek zrobić, choćby we własnym interesie. Dowód: kompletny brak zaangażowania w batalii z "67".

  • K.P.(2013-06-14 15:19) Odpowiedz 00

    Gratuluję zwolennikom PO, Tak trzymać wracamy do średniowiecza...
    Brawo TUSK...

  • jolka(2013-06-14 17:03) Odpowiedz 00

    między pracą a pracą na szczaw i mirabelki wyborcy pło ,ale zgotowaliście ludziom los jesteście winni tego co się dzieje

  • nie czujacy sie Polakiem(2013-06-14 19:28) Odpowiedz 00

    czy urzędasy zwłaszcza ministrowie i politycy też będą tyrać po 12h dziennie przez 7 dni w tyg bez wliczania nadgodzin za najniższą krajową z 25 min przerwą?

  • Oburzony_pracownik(2013-06-14 21:04) Odpowiedz 00

    POdzięuję, POsłom i POsłankom z POrtii rządzącej przy URNIE wyborczej, oj POdziękuję...

  • Oburzony_pracownik(2013-06-14 21:06) Odpowiedz 00

    Niech mi będzie wolno sparafrazować: Platforma Polakom zgotowała ten los...

  • Niewolnik(2013-06-14 21:06) Odpowiedz 00

    Platforma Polakom zgotowała ten los...

  • igła(2013-06-14 22:15) Odpowiedz 00

    To będzie koniec mojej pracy i wielu kobiet.
    Pracodawca każe przyjść do pracy po południu a przedszkole zamknięte. Dzieci same w domu nie zostaną bo są za małe. A zresztą odebrali by mi dzieci za pozostawienie bez opieki. Lepiej niech będą głodne, ale ze mną w domu.
    Znów mogą zabrać...bo nie będę mieć na życie. I kółko się zamyka

  • x33(2013-06-14 22:51) Odpowiedz 00

    @7 zmień pracę

  • MAMY cIE(2013-06-15 06:05) Odpowiedz 00

    Do Krwiopijca Pracodawca idziemy po ciebie do Ustki

  • Roman N(2013-06-15 09:37) Odpowiedz 00

    Chcą pomagać zachować miejsca pracy, to niech zlikwidują ZUS i minimalną krajową.

  • exa(2013-06-14 14:44) Odpowiedz 00

    Panie Obserwator dopiero teraz się pan zorientował, a co było z waloryzacją emerytur? Już od co najmniej 6 lat nie ma w Polsce TK a to co jest nazywane tk to polityczna prostytutka która tak orzeka jak mocodawca każe i za przywileje gotowa jest zniszczyć każdego, do tej pory byli to emeryci, pracownicy którzy nie doczekali się orzeczenia w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego, opiekunowie osób chorych, teraz kolej przyszła na sędziów.

  • stary poczciwy ubek...(2013-06-15 11:07) Odpowiedz 00

    Chcieliscie kapitalizmu to teraz nie narzekajacie(" S")
    Socjalizm was rozpieszczał..

  • guzik(2013-06-15 16:07) Odpowiedz 00

    itak właśnie ustawa o ruchomym czasie pracy zmieniła się w ustawę o ruchomym czasie zapłaty za pracę

  • emil(2013-06-15 16:20) Odpowiedz 00

    Za wprowadzenie tego prawa należy się ukamieniowanie lub bomba w sejmie

  • brak(2013-06-15 19:34) Odpowiedz 00

    Ruchomy czas pracy - co to oznacza dla osób dojeżdzających ??? Czy pociągi albo PKSy mają ruchome rozkłady ? Jak ludzie będą dojeżdzać i wracać ? I co, nie zwiększy się przez to bezrobocie ??

  • brak(2013-06-15 19:31) Odpowiedz 00

    Wyobraźcie sobie pracodawcę : bierze pracownika, każe mu pracować 12h przez pół roku, potem przez pół roku ten pracownik idzie na wolne. Gdy jeden pracownik ma pół roku wolnego, pracodawca zatrudnia kolejnego żeby robił po 12h, gdy tamten ma wolne pół roku. I niewolnictwo się kręci. A z czego mają żyć ci ludzie przez te pół roku bez wypłaty ? Pracownik będzie na rozkazy.

  • m(2013-06-15 20:39) Odpowiedz 00

    Macie PO. Wysprzedaż majątku narodowego. Społeczeństwo jako tania siła robocza.