statystyki

Student dostanie pieniądze na założenie firmy - nawet 74 tys. zł

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.03.2013, 06:46; Aktualizacja: 25.03.2013, 07:43
O pożyczkę będą się mogły ubiegać osoby na ostatnim roku studiów oraz absolwenci szkół i uczelni wyższych w ciągu 24 miesięcy od uzyskania dyplomu.

O pożyczkę będą się mogły ubiegać osoby na ostatnim roku studiów oraz absolwenci szkół i uczelni wyższych w ciągu 24 miesięcy od uzyskania dyplomu.źródło: Materiały Prasowe

Absolwenci zamiast szukaniem pracy, zajmą się rozkręcaniem biznesu. Otrzymają nisko oprocentowaną pożyczkę do ok. 74 tys. zł.

reklama


reklama


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) chce zmniejszyć bezrobocie wśród młodych wchodzących na rynek pracy po uzyskaniu dyplomu. Dlatego proponuje, aby osoby takie jeszcze w trakcie nauki w szkole wyższej miały możliwość wzięcia niskooprocentowanego kredytu na założenie firmy. Będzie można ubiegać się nawet o jego umorzenie. Rozwiązanie popierają zarówno studenci, jak i eksperci rynku pracy.

Pieniądze na biznes

O pożyczkę będą się mogły ubiegać osoby na ostatnim roku studiów oraz absolwenci szkół i uczelni wyższych w ciągu 24 miesięcy od uzyskania dyplomu. Tak wynika z projektu założeń nowelizacji do ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.), który trafił już do konsultacji społecznych. O pieniądze będzie można wnioskować od 2014 roku.

Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych

Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Środki na ten cel będą przekazywane z Funduszu Pracy (FP) do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pożyczka na założenie własnej firmy wyniesie do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. Wnioskodawca otrzyma maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 74 tys. zł (na podstawie obecnych wskaźników). Oprocentowanie wyniesie 1 proc. Weryfikacja wniosku będzie przeprowadzana na podstawie przedstawionego bankowi biznesplanu.

– Powinien on być potwierdzony np. przez profesora uczelni, na której wnioskodawca studiuje – wyjaśnia Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Okres spłaty kredytu wyniesie 7 lat z możliwością skorzystania z 12-miesięcznej karencji. Będzie można ubiegać się również o umorzenie jego części.

Wyprzedzić bezrobocie

Studenci chwalą propozycję ministra pracy.

– To bardzo dobry pomysł, aby wspierać młode osoby, jeszcze zanim wejdą na rynek pracy i staną się bezrobotne – uważa Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyjaśnia, że dotychczas absolwent musiał najpierw zarejestrować się w urzędzie pracy, aby móc się ubiegać o jaką kolwiek pomoc ze środków FP. Jeśli zaproponowane rozwiązanie wejdzie w życie, będzie ona przysługiwała już na studiach.

Eksperci rynku pracy również popierają to rozwiązanie.

– Osoby, które kończą naukę w szkole wyższej zazwyczaj mają mnóstwo pomysłów na własny biznes, ale brakuje im środków. Teraz uzyskają pieniądze na ich realizację – przekonuje prof. Mieczysław Kabaj z Zakładu Zatrudnienia i Rynku Pracy w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • ekonomista(2013-04-03 08:45) Odpowiedz 00

    Polecam iść na studia. Wyobraźcie sobie 25 letniego człowieka, świeżo po studiach w większości wypadków bez doświadczenia zawodowego. Co on ma robić? Jeśli plan będzie dobry i będzie zakładał w przyszłości zwiększenie zatrudnienia. Ja popieram!

  • rawa(2013-03-31 15:52) Odpowiedz 00

    platforma nie ma zadnego pomyslu-kredyt na dzialanosc w korporacyjno-korupcjogennym kraju jeszcze w kryzysie- malo jeszcze, studentow chcecie zarznac?

  • anka(2013-04-05 20:18) Odpowiedz 00

    Znowu w tytule - "dostanie" a g.no dostanie,musi pozyczyć.Zaklamana,żydowska propaganda.

  • cd(2013-04-05 13:50) Odpowiedz 00

    Przy każdej Uczelni powinien powstać INSTYTUT wdrażania technologii oraz uruchamiania Zakładów i Produkcji - na to powinno przeznaczać się znaczne środki publiczne.

  • guru122(2013-03-27 15:29) Odpowiedz 00

    K...wa... Kredyt na studia, żeby się wykształcić. Potem (jeszcze w trakcie trwania studiów) kredyt na firmę. No i oczywiście potem jeszcze jeden 30letni kredyt na dewelską klitkę. Młodym życzę naprawdę końskiego zdrowia żeby mogli dotrwać w pracy do tej 80tki. Piep..ny banksterski neoliberalny kapitalizm...

  • Jożin z bażin(2013-03-26 19:52) Odpowiedz 00

    Znaczy się student WYŻSZEJ SZKOŁY np.ŚCIERANIA KURZU dostanie 74tys.PLN a absolwent dajmy na to SZKOŁY ZAWODOWEJ lub TECHNIKUM nie?
    (czy szkoły zawodowe i technika jeszcze w Polsce istnieją ?)
    Mówiąc poważnie obawiam się że nie dałbym tych pieniedzy nawet pełnoletniemu uczniowi zduna (to taki facet któy stawia piece węglowe)
    Czarno to widzę, choć życzę wszystkim absolwentom również poważniejszych
    uczelni powodzenia to co najbardziej ambitny i zdolny absolwent zrobi z tymi 74 tysiącami PLN ? Kupi sobie rower, telefon , PC wynajmie biuro ?
    I będzie czekał aż zaczną przychodzić zleceniodawcy, petenci ???
    Pomysł z literatury science fiction...

  • Jożin z bażin(2013-03-26 20:24) Odpowiedz 00

    Kiedyś za komuny istniała instytucja (cytuje z pamięci) coś jakby INSTYTUT d/s BADAŃ NAD STYLAMI ŻYCIA W POLSCE.
    Mam pomysł dla tych wszystkich nieszczęśników (za wyjątkiem ma się rozumieć Józefa Bonka) którzy pomyślnie ukończyli któryś z tych wymienionych kierunków "studiów".
    Zbierzcie się w kupę np. 44-ech co da pokaźną kwotę 3,256 mln.PLN i reaktywujcie ten instytut.
    Ale gdybyście mieli niejasne przeczucia że to zły pomysł- to są jeszcze inne kierunki działalności- np. przedszkola, wytwórnia parkietu, hodowla owiec,
    przetwórstwo runa leśnego.
    Tylko czy naprawdę w tym celu trzeba kończyć "wyższe lub najwyższe uczelnie" ???
    Pomimo wszystko życzę powodzenia...

  • tomas .(2013-03-26 11:13) Odpowiedz 00

    Pomysł jest dobry by pomuc założyć własną firme
    tylko czy pomyśleli o tym że jak takiemu studentowi po założeniu firmy choć raz się noga powinie to jak sępy na jego firme żuci się skarbówka zus i resza podobnych instytucji i co zostanie z firmy nic do likwidacji
    a porzyczkę czeba będzie spłacić
    pieniądze łatwo wziąść ale cięszko jest odać a jeszcze jak nie ma z czego bo się splajtowało przez nie dożeczne przepisy albo mały błąd .

  • Emigrant(2013-03-26 06:44) Odpowiedz 00

    A POtem POdatki ich zjedza i inne durne POdpisane przez Tuska POprzepisy

  • Hermin(2013-03-25 21:22) Odpowiedz 00

    AIP to komercyjny projekt a nei dobroczyńcy - żerują a prezydent ich klepie po ramieniu :))) guupie państwo, kto ciekawy to neich poczyta sobei wiecej o Akademiskich inkubatorach przedsiebiorczości.
    PS: niech dadza za studia 75tys na 1% to % bezrobotnych "z wyzszym" będzie jeszcze wiekszy ... bo po co pracowac, jak można sie uczyć - pomijam kwestie dlaczego wszyscy mieli by sie składać na "wyzszych nierobów" i jak to by było uczciwe wobec firm z kredytami na normalnych warunkach, którzy zarobili na firmy ciezką pracą.

  • Obserwator(2013-03-25 15:15) Odpowiedz 00

    Jakie to zakłamanie w DGP-e Tytuł szumny - dostaną po 74 tys. na rozkręcenie biznesu. Zaraz dalej w tekście - dostaną kredyt nisko-oprocentowany. Jakie to zakłamane.

  • Joker(2013-03-25 14:00) Odpowiedz 00

    W tytule: "dostanie pieniadze" - w tresci: "dostanie pozyczke"...

    Niechcial bym byc w sytuacji dziecka autora tego artykulu - urodziny musza byc bardzo ciekawym przezyciem. "Tak, synku, w tym roku dostajesz od taty samochod! Znaczy sie, mozesz go POZYCZYC i musisz oddac zatankowany, umyty, wysprzatany i z nowymi oponami - ale to przeciez maly procent wartosci nowego, nie?"

  • infor(2013-03-25 13:45) Odpowiedz 00

    Ciekawe jak to jest z ubezpieczeniem takiej pożyczki vel. kredytu od zdarzeń losowych w tym utraty pracy? na jakich zasadach Państwo będzie egzekwować pieniądze od osoby, która nie dość, że nie ma doświadczenia w żadnej z branż (więc ze znalezieniem alternatywnej pracy będzie trudno), to samo prowadzenie interesu na rynku, gdzie bez wiedzy zbyt długo się nie podziała...ciekawe... chyba, że Państwu zalezy na tym by od młodego był już dłużnikiem...

  • vvv(2013-03-25 12:51) Odpowiedz 00

    Skoro obecnie powszechnie mówi się o kryzysie systemu edukacji, a także o tym że studia nie dają młodym ludziom, żadnej przydatnej praktycznej wiedzy, to po co w takim razie dawać im pieniądze na własny biznes, skoro nie mają oni żadnej wiedzy, ani umiejętności by taka firma miała szanse przetrwania na rynku? Szczególnie jeżeli wziąć pod uwagę narastający kryzys i kurczenie się rynków...

  • ·emm'ka(2013-03-25 07:47) Odpowiedz 00

    to teraz pytanie - jak BGK podchodzić będzie przy takich pożyczkach do zdolności kredytowej młodych osób?

  • Realistaa(2013-03-25 11:23) Odpowiedz 00

    cyt: " To bardzo dobry pomysł, aby wspierać młode osoby, jeszcze zanim wejdą na rynek pracy i staną się bezrobotne – uważa Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej."

    CO ZA ŻENADA!

    A kto im podżyruje kredyt?

  • edi(2013-03-25 10:31) Odpowiedz 00

    Do Makak ; przez lata wmawianli, że nauka, to klucz do sukcesu w życiu zawodowym a teraz będą wmawiać, że działalność gospodarcza jest drogą do sukcesu zawodowego młodego człowieka.
    Nabieram przekonania, że postępując odwrotnie do "zaleceń" propagandy rządzących na pewno odniesiesz sukces zawodowy.

  • fgh(2013-03-25 10:30) Odpowiedz 00

    Przecież to jest k.wa niezgodne z konstytucją. Jaja sobie robicie? Ja też chcę 74 tys!

  • petroo(2013-03-25 10:02) Odpowiedz 00

    pierwszy pomysł na biznes jest najczęściej nietrafiony i nieco naiwny - nie każdy jest zuckerbergiem. Mam nadzieję, że wnioski będą sprawdzane przez kompetentne osoby.

  • Makak(2013-03-25 10:02) Odpowiedz 00

    jest to na pewno jakaś szansa dla młodych. Przez lata wmawiało się im, że wykształcenie zapewni sukces, niestety realia są zupełnie inne, dlatego próba podjęcia własnej działalności gosp. jest dobrym rozwiązaniem. Mając na to środki można chociażby zakupić sp. zoo i startować z własnym biznesem.