statystyki

Płaca minimalna – podwyżka od 2013 r.

autor: Łukasz Guza24.12.2012, 07:00

Od 2013 r. płaca minimalna zostanie podwyższona o 100 zł. Pracodawcy będą musieli podnieść pensje pracowników do 1600 zł brutto lub 1280 zł brutto (jeśli to pierwsza praca podwładnego). Wyższe będą też m.in. dodatki za pracę w nocy i maksymalna wysokość odprawy.

Reklama


Reklama


W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 100 zł. Od 2013 roku pracodawcy będą musieli więc podwyższyć wynagrodzenia pracowników zarabiających najniższe pensje do 1600 zł brutto lub 1280 zł brutto, w przypadku gdy podwładny rozpocznie w przyszłym roku swoją pierwszą pracę.

Taka podwyżka nie musi objąć osób otrzymujących dodatkowo np. premie czy dodatki. Ustalając, czy zatrudniony otrzymuje co najmniej minimum ustawowe, należy bowiem sumować składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez GUS.

W związku z podwyższeniem płacy minimalnej wzrośnie także wysokość innych świadczeń lub zobowiązań, których wysokość jest powiązana z najniższą płacą. Wyższe będą m.in. dodatki za pracę w nocy, maksymalna wysokość odprawy pieniężnej oraz dolna granica odszkodowania, którego może żądać pracownik od pracodawcy, który naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.

Podstawa prawna: art. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • igła(2012-12-31 15:38) Odpowiedz 00

    do MPB co Ty człowieku piszesz i co Ty wiesz o płaceniu przez pracodawców. Najprawdopodobniej to sam jesteś właśnie takim pracodawcą. A jakie ma zadania i co robi fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych to lepiej się zapoznaj i nie wprowadzaj ludzi w błąd pisząc takie bzdety.

  • bs(2012-12-27 13:20) Odpowiedz 00

    Jar: wystarczyłoby by pracownik zgłosił do sądu pracy ustalenie stosunku pracy, nawet jakby zrobił to po zwolnieniu to dostał by ekwiwalent za urlop i świadectwo pracy
    problem polega na tym, że ludzie nie przywykli do walczenia o swoje, wolą oglądać się na jakieś urzędy jak PIP i polityków choć sami mają wiele narzędzi by się bronić wolą iść jak owce na rzeź

  • DDD(2013-01-30 11:40) Odpowiedz 00

    My biedni Polacy powinniśmy "PODZIĘKOWAĆ" Tuskowi za podwyżki.Jaki dobroczynny gest na chleb nam starczy.

  • T(2013-01-27 22:37) Odpowiedz 00

    Jeżeli nie podoba Wam się wysokość płacy minimalnej to rzućcie tą pracę!
    Zajmijcie się własnym biznesem i spróbujcie zarobić więcej a nie tylko narzekacie!!!

  • Krystyna(2013-01-25 18:38) Odpowiedz 00

    35 lat pracy w budżetówce płaca 1620 jak dalej na to się patrzeć.

  • xx(2013-01-24 08:47) Odpowiedz 00

    poszę niech PAN TUSK weżmie moje 1600 brutto i wyżyje ,utrzyma rodzinę
    wykupi leki...fajnie się mądrzyć i wprowadzć durne przepisy /emerytury od 67/ jaksię ma krocie ,żyje ponad stan...zero pokory i przyzwoitości

  • Andreas(2013-02-24 19:27) Odpowiedz 00

    Witam Pracownik 46 lat żonaty (żona oczywiście pracuje) wspólny dochód
    3500 żadnych kredytów i tylko 2 dzieci.Po opłaceniu rachunków nie stać mnie praktycznie na nic.Powinienem właściwie udać się do pomocy społecznej po zapomogę .Więc kiedy włączę swój stary telewizor i posłucham któregokolwiek z polityków to pi pi pi pi pi (nie nadaje się do publikowania)
    Ludzie kiedy wreszcie zmądrzejemy i olejemy kolejne wybory?

  • MPB(2012-12-28 23:42) Odpowiedz 00

    do alynii:
    Przecież napisałem jasno: Aby pracownik mógł otrzymac 1181 zł na łapkę to pracodawca musi ściągnąć ze swojego konta 1947 zł gdyż tyle w sumie wynosi pensja pracownika i wszelkie podatki które pracodawca musi przy wypłacie odprowadzić do US i ZUS. I to jest prawdziwa "płaca minimalna". A takie pieprz..., że nie płaci w terminie albo nie płaci w ogóle to mity bo:
    - zaległości w płacach ma jakiś ułamek procenta przedsiębiorców
    - wszelkie zaległości w płacach sąd pracy egzekwuje w trymiga a jak nie to jest takie coś jak fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych
    Oczywiście dotyczy to tylko legalnych pracowników, ale ja mam samych legalnych a to że ktoś pracuje bez umowy to jego sprawa.

  • Mag1(2012-12-28 19:51) Odpowiedz 00

    Za dużo żeby przepić za mało żeby żyć

  • omc proof(2012-12-28 12:47) Odpowiedz 00

    szkoda klawiatury na "użądłika"w polszcze, prof Parkinson postawił diagnozy już ponad 50 lat temu co to za szarańcza pod protektoratem ryżego i pejsowatych czosnkowych drani

  • pol anka(2012-12-27 22:25) Odpowiedz 00

    państwowa inspekcja pracy to nie instytucja działajaca na wniosek pokrzywdzonego, metody łamania prawa przez pracodawców są znane od lat. Utrwala się świadomie ten patologiczny system, w którym prawo jest tylko pretekstem do osiagania korzyści majątkowych z nieprzestrzgania go. Gdyby urzędnicy choć raz udowodnili, dlaczego pobierają pensje w tym kraju byłoby duzo lepiej.

  • alynia(2012-12-27 19:16) Odpowiedz 00

    do MPB wyjaśnij,co oznacza "wyłożone przez pracodawce" komu i co wykłada?Bo ja uważam,że płaci za wykonaną pracę,ale najczęściej nie płaci,albo nie płaci w terminie.Znam takiego pracodawcę,który twierdzi,że nie może płacić,bo go nie stać,bo dom buduję/synowi,bo sam już ma/ .Pracodawcy nauczyli się narzekać,a co ma zrobić jego pracownik?bez kolejnej wypłaty?

  • RobroY(2013-01-03 09:04) Odpowiedz 00

    proponuję taką kwotę 1600 brutto dla posłów na jedną dwie kadencje nawet nie odbierając im przywilejów zobaczylibyśmy jak szybko podnoszą minimum i co sadza o tych kokosach.

  • Jar(2012-12-27 11:34) Odpowiedz 00

    Będzie jak dotychczas: zatrudnienie na 1/4 etatu i od tej nędznej kwoty zapłacony oszukańczo ZUS. Reszta płacy bez nadgodzin, dodatków za pracę w dni świąteczne i w porze nocnej na umowę zlecenie - od której już nie trzeba płacić ZUS. A jaką kiedyś otrzyma rentę lub emeryturę wynagradzany w ten sposób pracownik?. Dlaczego nikt nie przestrzega kodeksu pracy w którym zapisano, że jeżeli przcownik wykonuje pracę w wyznaczony miejscu, czasie , z podległością pracodawcy - to jest to zatrudnienie wypełniajace znamiona umowy o pracę. Dlaczego nie kontroluje tych nagminnych nieprawidłowości Inspekcja Pracy? Co ona właściwie robi- nalezałoby już rozwiązać ten pasożytniczy twór! Rada dla młodych : uczyć się języków obcych i wyjeżdżac z tego zadupia.

  • Jaromir(2012-12-25 00:09) Odpowiedz 00

    1600 zł brutto, czyli 1.181,38 zł netto.

  • MPB(2012-12-26 11:34) Odpowiedz 00

    do bs:
    Jakby płaca minimalna była 6000 zł to dobiero by w kraju pojawił się dobrobyt, że ho ho!

    do studenta - przyszłego emigranta:
    Jak chcesz sobie na początku roboty kupić lexusa i dom nad morzem to gratuluję wizji.

    do Jaromira:
    Napisałeś "1600 zł brutto, czyli 1.181,38 zł netto" a zapomniałeś dodać "1947 zł wyłożone przez pracodawcę aby te 1181,38 mógł dostać pracownik".

  • robert 25(2012-12-26 11:18) Odpowiedz 00

    ciekawe czy poseł czy senator chciałby pracować na umowę o dzieło albo dlaczego w unii stając na stanowisku pracy pracownik musi być zarejstrowany a nie daje sie pięknej furtki 7dni dla pracodawcy

  • MT(2012-12-26 12:51) Odpowiedz 00

    A ciekawe o ile poslowie podniosą swoje diety od stycznia, czy tak jak w ubiegłym roku o 500 złotych, a może więcej, pan Kalisz twierdzi, że posła dieta powinna wynosic conajmniej 20 tysięcy złotych.

  • bs(2012-12-26 10:29) Odpowiedz 00

    niech wprowadzą płacę minimalną na poziomie 3000 brutto, wtedy ludzie pracujący będą godziwie żyć...

    ale połowa kraju będzie na bezrobociu bo nikt ich nie będzie chciał za takie pieniądze zatrudnić